Netanyahu'nun "Kudüs, İsrail'in bölümmez başkenti" çıkışına Hamas'tan cevap: İlhak planı önü alınamaz bir indifadaya neden olacak

Yüzyılın Anlaşması ve Kudüs'ün İsrail başkenti olarak kalmasına ilişkin Filistin Yönetimi'ne müzakere çağrısında bulunan İsrail Başbakanı'na yanıt Hamas'tan geldi

Fotoğraf: Reuters

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Filistin Yönetimi’ne ABD'nin "Yüzyılın Anlaşması" adını verdiği  'Ortadoğu barış planı' çerçevesinde müzakere çağrısında bulundu.

İsrail Kamu Yayın Kuruluşu KAN’ın haberine göre, Netanyahu dün akşam Batı Kudüs’te, Doğu Kudüs’ün işgalinin 53’üncü yılı dolayısıyla düzenlenen programda yaptığı konuşmada, Filistinlilerle ABD’nin 'Ortadoğu barış planı' çerçevesinde müzakerelere hazır olduğunu ifade ettiği vurgulandı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Netanyahu, hem kendisinin hem de hükümet ortaklarının ABD Başkanı Donald Trump tarafından açıklanan sözde barış planına bağlı ve bu plan çerçevesinde Filistinlilerle "barış görüşmelerine" hazır olduğunu kaydetti.

Hamas'tan yanıt: Önü alınamaz bir intifadaya neden olacak

Hamas Siyasi Büro Başkan Yardımcısı Salih el-Aruri, İsrail'in ilhak planıyla ilgili yaptığı açıklamada, "İsrail'in ilhak planı öne alınamaz bir intifadaya neden olacak" dedi. 

"Batı Şeria'da silahlı direnişe dönüş gerçekten de mümkündür" diyen Aruri, bunun bazı insanların tasavvurundan çok daha yakın olduğunu aksi takdirde İsrail'in ilhak planının realiteyi değiştirecek bir intifada patlamasına neden olacağı uyarısında bulundu. 

 

Ortadoğu barış planı nedir?

ABD Başkanı Donald Trump'ın, Netanyahu ile 28 Ocak'ta Beyaz Saray'da düzenlediği basın toplantısında açıkladığı planda, Batı Şeria'daki yasa dışı Yahudi yerleşim yerlerinin "İsrail'in toprağı" olarak kabul edilmesi ve Tel Aviv yönetiminin Filistin'e ait Ürdün Vadisi üzerindeki hakimiyetini sürdürmesi maddeleri yer alıyordu.

ABD ve İsrailli yetkililerden oluşan ortak komisyon, barış planının ardından söz konusu bölgelerin "ilhakı" için Batı Şeria'da haritalandırma sürecine başlamıştı.

Netanyahu, koalisyon hükümetinin yemin töreni öncesi 17 Mayıs'ta Mecliste yaptığı konuşmada, Batı Şeria'daki yasa dışı Yahudi yerleşim birimlerini "ilhak" etmenin vaktinin geldiğini söylemişti.

 

Independent Türçe, AA

DAHA FAZLA HABER OKU