Guterres: İklim değişikliğiyle mücadelede karbon salınımı yapanlara para ödetme zamanı geldi

BM Genel Sekreteri Guterres, salgının gerilettiği ekonomiler canlandırılırken hükümetlerin karbon salınımını sıfıra indirmeye yönelik adımlar atması gerektiğini belirtti

Fotoğraf: Reuters

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, video konferans yoluyla düzenlediği basın toplantısında, tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını ve iklim değişikliğiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Kovid-19 salgını sonrası iyileşmenin iklim değişikliği ile mücadele eylemleriyle paralel gitmesi gerektiğini belirten Guterres, "Vergi mükelleflerinin parası fosil yakıtları sübvanse etmek ve yoğun karbon salınımı yapan endüstrileri kurtarmak için kullanılmamalı. Karbon salınımı yapanlara para ödetme zamanı geldi." dedi.

Guterres, salgının gerilettiği ekonomiler canlandırılırken hükümetlerin harcamalarını karbon salınımını sıfıra indirmek ve yeşil istihdam alanları oluşturmaya yönelik kullanması gerektiğini ifade etti.

Guterres ayrıca, başta atmosfere en fazla sera gazı salınımı yapan uluslar olmak üzere bütün ülkelere 2050 yılına kadar sıfır karbon hedefine ulaşılması için strateji belirlemeleri çağrısı da yaptı.

 

Independent Türkçe, Ajanslar

DAHA FAZLA HABER OKU