MHP “Son zamanlarda Habertürk’ten rahatsızız” dedi, kanaldan açıklama geldi

MHP'li Yalçın, "Programcıları üzerinden algı yaratma peşinde olan Habertürk TV’nin HDP-İP-CHP yanlısı tutumunu şiddetle kınıyoruz" ifadelerini kullanarak kanalı eleştirmişti

MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’i Habertürk’teki programında ağırlayan Fatih Altaylı’ya tepki gösterdi.

Yalçın, dün sosyal medya hesabından paylaştığı bir dizi mesajda hem Akşener’e hem de Altaylı’ya eleştiriler yöneltti:

İdeolojik ön yargılarını her fırsatta MHP muarızlığıyla besleyen süren F. Altaylı’nın; ipi pazara çıktığı için itibar edilmeyen ve artık kamuoyunda unutulmaya başlayan İP Müdiresini yeniden parlatma çabası, Habertürk TV’nin inandırıcılığına ve basın etiğine gölge düşürmüştür.

Fatih Altaylı, dünkü programında; haddini hududunu bilmeden doğrudan Genel Başkanımız Sayın Devlet Bahçeli’yi, MHP camiasını ve partimizin kurumsal kimliğini hedef almıştır.

Aklınca hırsıza yol belleten, İP Müdiresine ayak veren Fatih Efendi; “Devlet Bahçeli MHP’nin başından giderse…” şeklindeki yaklaşımla Sayın Genel Başkanımız aleyhinde durup dururken gündem oluşturma çabasına girmiştir.

Adı bile eynine beş numara bol gelen Fatih Efendi’nin bu zorlama gayreti, çaresiz bir arayışın olduğu kadar; akılsızca sergilenmiş cüretkârlığın, aymazlığın, kara bir vicdanda birikmiş kinin, müstemleke tipi aydın taslaklarına özgü hazımsızlık ve tahammülsüzlüğün göstergesidir.

Altaylı örneğinde olduğu gibi; medyada MHP karşıtlığından beslenen, ideolojik peşin hükümlerinin çirkinliklerini mesleğine yansıtan Marksist zihniyetli kişilerin, her fırsatta içlerindeki erik kurusunu ortaya dökmesi; bilindik ahlaki zaafların ve çapsızlıkların mahsulüdür.

Milletimizin zerrece değer vermediği siyaset ve toplum anlayışını artık geçmişte bırakması beklenen Altaylıvari örümcekli kafaların, Habertürk TV’nin yayıncılık anlayışına nasıl yön verdiğini ve bu medya kuruluşunu nasıl yerin dibine batırdığını ibretle gözlemliyoruz.

Dünkü evlere şenlik program, sadece Altaylı’nın değil; Habertürk TV’nin de MHP’ye karşı hasmane ve tarafgir bir tutum içinde olduğunu, aynı zamanda İP-HDP-CHP’nin sözcülüğünü, borazanlığını yapmaya başladığını ele vermiştir.

Son zamanlarda MHP konusundaki haber ve yayın politikalarından rahatsız olduğumuz Habertürk TV’den, bu son yayın mizanseninin maksadı hakkında bir açıklama bekliyoruz. Soruyoruz: Habertürk TV, camiamızı tahrik eden bu tarafgir yayıncılığıyla hangi amaca hizmet etmektedir?

Fatih Efendi tepkiler karşısında program sonunda “İt ürür kervan yürür.” deyip “kelp” kelimesini sarf ederken Ülkücüleri kastetmişse, içine düştüğü utanç verici sefaleti aksettiren bu aşağılık hakareti ve hastalıklı ruhuna pek yakışan sıfatı kendisine misliyle iade ediyoruz.

Programcıları üzerinden algı yaratma peşinde olan Habertürk TV’nin HDP-İP-CHP yanlısı tutumunu şiddetle kınıyoruz.

Habertürk TV de bugün yayınladığı bir açıklama ile eleştirilere şu ifadelerle açıklık getirdi:

MHP Genel Başkanı Semih Yalçın’ın 29 Nisan 2020 tarihinde sosyal medya paylaşımları üzüntüyle karşılanmıştır. Semih Yalçın’ın olgulara dayanmayan ve hakkaniyetli olmayan iddialarının aksine Habertürk televizyonu demokratik siyasi hayatın hayatın vazgeçilmez bir parçası olan siyasi partilerle ilgili olarak taraftarlık ya da karşıtlık temelinde değil, objektif, çoğulcu ve bağımsız bir medya çizgisi izlemektedir.

Siyasi partilerin iç işlerinde ya da birbirleriyle ilişkilerinde siyasi mühendislik anlamına gelecek yayınlara hiçbir zaman tevessül etmeyen Habertürk TV, ülkemiz siyasi hayatının önemli köklü ve ciddi siyasi geleneklerinden birisinin temsilcisi olan MHP’ye karşı da her zaman bu ciddiyete ve öneme uygun bir yayın politikası izlemiştir, izlemektedir. Özellikle Türkiye Cumhuriyetimizin varlığı ve bekası, milletimizin bölünmez bütünlüğüne yönelik her türlü iç ve dış saldırı ve tehdide yönelik kararlı duruşlarıyla milletimizin nezdinde partilerüstü saygınla sahip bulunan MHP Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli’nin şahsiyeti ile ilgili olarak bu özelliklerinin bilince de bu özelliklere uygun biçimde, bilhassa izlediğimiz saygılı ve özenli yayın çizgimiz yayınlarmızı adil bir şekilde izleyen tüm seyircilerimizin farkında olduğu bir hakikattir.

Habertürk TV, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da, izleyicilerinden ve kamuoyundan gelebilecek yapıcı ve ciddi eleştiri ve önerileri evrensel yayıncılık ilkeleri gözönüne alan; terörü, şiddeti, ayrımcılığı, kin ve nefret dilini dışlayan, “Yayınlamaya değer her haber ve aktarılmaya değer her görüş”ü yayınlamaya dayalı demokratik ve demokratik çoğulculuğu yansıtan yayın çizgisini sürdürmeye devam edecektir.

Kamuoyunun bilgisine saygıyla duyururuz.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU