Ürdün, Netflix'in tartışmalı dizisi Mesih'in "İslam karşıtı" olduğu gerekçesiyle kaldırılmasını istiyor

4 binden fazla kişi dini gerilim dizisinin kaldırılması için dilekçe verdi

Bahsi geçen dizi sosyal medyada Arap kullanıcılar tarafından çokça eleştirilmişti (Netflix)

Ürdün Kraliyet Film Komisyonu (Royal Film Commission of Jordan, RFJ) Netflix'ten ülkede bu hafta yayına girmesi planlanan ABD yapımı dram dizisini kaldırmasını istedi.

Mesih'in (Messiah) senaryosu yüce bir varlık tarafından dünyaya gönderildiğini iddia ederek adanmış takipçilerinden bir ordu oluşturan Mesih (Mehdi Dehbi) adlı bir adamı soruşturan CIA ajanının (Michelle Monaghan) etrafında şekilleniyor.

Komisyonun yaptığı açıklamada, "İçeriğinden haberdar olduktan sonra RFC, Netflix yönetiminden resmi olarak diziyi Ürdün'de yayınlamamasını talep etti" ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, “Hikaye tamamen kurgusal ve karakterler de öyle, fakat RFC dizinin içeriğinin büyük ölçüde dinin kutsallığının ihlal edildiği inancına ve yorumlarına neden olacağını, dolayısıyla muhtemelen ülkedeki yasalara aykırı olacağını düşünüyor” diye belirtildi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Açıklamada aynı zamanda, "İlkelerine, özellikle de yaratıcı özgürlüğe saygı gösterilmesi ilkesine, sıkı sıkıya bağlı kalmakla birlikte kamusal ve yetkili bir kuruluş olan RFC, Krallık'ın temel yasalarını ihlal eden mesajları göz ardı yahut tasvip edemez" ifadeleri kullanıldı.

Mesih'nın bir kısmı Ürdün'de çekildi, komisyon da daha öncesinde bölümlerin senaryo özetlerini değerlendirerek çekimlere izin vermişti.

Netflix yaptığı açıklamada “Mesih kurgusal bir eserdir. Herhangi bir karaktere, figüre veya dine dayanmaz. Netflix'in tüm dizilerinde üyelerin kendileri ve aileleri için neyin doğru olduğu konusunda kendi kararlarını vermelerine yardımcı olacak özellik derecelendirmeleri ve bilgilendirmeler mevcut” dedi.

Mesih şimdiden tartışmaları üzerine topladı; 4 binden fazla kişi dizinin yasaklanması için dilekçe verdi. Dilekçe dizinin “şeytani" olduğunu ve "İslam karşıtı propaganda” içerdiğini iddia ediyor.

Dizi, Arapça konuşan Twitter kullanıcılarının adındaki “mesih” karakterinin isminin anlamına bakarak dizi senaryosundaki ana dönüm noktasını çözdüğünü iddia ettiği aralık ayında da eleştirilmişti.

İslam eskatolojisinde Mesih-i Deccal (al-Masih ad-Dajjal), Arapça “sahte mesih, yalancı ve aldatıcı” anlamına gelen Deccal'le karşılaştırılabilecek şeytani bir figür.

Mesih 1 Ocak'ta Netflix'te yayına girecek.

 

 

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/arts-entertainment

Independent Türkçe için çeviren: Noyan Öztürk

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU