Sağlık Bakanı Koca, risk gruplarına ‘grip aşı olun’ çağrısı yaptı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bu yıl için üretilen grip aşılarının eczanelere ve sağlık kuruluşlarına dağıtımına birkaç gün içinde başlanacağını söyledi. Aşıların ücretsiz uygulanacağını belirten Koca, riskli gruplara da ‘aşı olun’ çağrısı yaptı

Fotoğraf: AA

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca grip aşısı ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

Kapalı alanlarda daha çok vakit geçirilen kış aylarında, başta mevsimsel grip olmak üzere üst solunum yolu enfeksiyonlarının ciddi oranda arttığını belirten Koca, 'grip hastalığının aktif dönemi' olarak ifade edilen sürecin, Türkiye'nin de içinde olduğu kuzey yarım kürede her yıl ekim sonundan nisan başına kadar devam ettiğini aktardı.

thumbs_b_c_4e3fb8aa0f90bd12ef5c9f3c1194aa56.jpg
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca​​​​​​​ / Fotoğraf: AA

 

Grip salgınına karşı uyarılar yapan Koca, şunları kaydetti:

Grip, hasta ile 1 metreden daha yakın mesafeden veya virüs içeren damlacık ile kirlenmiş araç, gereç ve yüzeylerden bulaşabilmektedir. Gripten korunmak için vatandaşlarımıza mümkün olduğunca kalabalık ve kapalı ortamlardan uzak durmalarını, hasta kişiler ile temas etmemelerini ve tokalaşmamalarını öneriyoruz. Dengeli beslenme, hareketli yaşam ve düzenli uyku sayesinde bağışıklık sisteminin güçlü tutulması, ellerin sık sık yıkanması ve kişisel hijyen kurallarına dikkat edilmesi de gripten korunmak için etkili önlemlerdir.

Sağlıklı bireylerde hayati bir risk taşımayan hastalığın, risk gruplarında ölümlere neden olduğunu hatırlatan Sağlık Bakanı Koca, aşı olma çağrısı yaptı:

Dünya Sağlık Örgütü'nün de tavsiyesi doğrultusunda, risk grubundaki 65 yaş üstü vatandaşlarımızın, 6 aylık-2 yaş arası bebeklerin, gebelerin, aşırı kilolu olanların, huzurevi, bakımevi gibi ortamlarda yaşayanların, astım, böbrek, şeker, kalp gibi kronik hastalığı olanların, çeşitli hastalıklar nedeniyle bağışıklık sistemi baskılanmış kişilerin grip aşısı olmalarını öneriyoruz.

Reçete ile ücretsiz

Koca, aşının her yıl hastalğa göre yeniden hazırlandığını , bir önceki yılın aşılarının kullanılmadığını belirterek, “Bu yıl için üretilen grip aşılarının eczanelere ve tüm sağlık kuruluşlarına dağıtımına birkaç gün içinde başlanacaktır. Grip aşısı, risk grubundaki kişilere hekim reçetesi ile ücretsiz yapılmaktadır." ifadelerini kullandı.

Antibiyotiklerin etkisi yok

"Belirtilerin ortaya çıktığı ilk 48 saat içerisinde başlanan tedavi daha etkili olduğunu söyleyen Koca, antibiyotiklerin gribe karşı etkili olmadığını da anlattı:  

Özellikle altını çizmek isterim ki grip tedavisinde antibiyotiklerin etkisi yoktur. Grip hastalığının etkeni virüslerdir ve virüsler antibiyotik ile tedavi edilmezler. Hekim önerisi ile antiviral ilaçlar kullanılabilir. Vatandaşlarımızdan bu konuda hekimlere ısrarcı olmamalarını rica ediyor, sağlıklı günler diliyorum.

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU