Tayvan’da 140 metrelik köprü, balıkçı teknelerinin üzerine çöktü

Çökme sırasında köprünün üzerinde bulunan bir petrol tankeri alev aldı, bazı kişiler denize düştü. En az 20 kişinin yaralandığı olayda, kurtarma ekipleri parçalanan teknelerde mahsur kalanları kurtarmak için seferber oldu

Tayvan’ın kuzeydoğusundaki Yilan bölgesinde 140 metre uzunluğundaki turistik köprü çöktü.

1998’de inşa edilen Nanfangao Köprüsü’nde meydana gelen kaza kameralara an be an yansırken, olayda en az 20 kişinin yaralandığı belirtildi. Çökme sırasında köprü üstündeki araçlar ve denizdeki balıkçı tekneleri de hasar gördü.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Tayvan İtfaiye İdaresi sözcüsü Su Hong-wei, köprünün üzerindeki tankerin üç tekneyi ezdiğini, olayda 6 Filipinli ve 3 Endonezyalının yaralandığını, diğer yaralılarınsa hangi ülkelerden olduğunun bilinmediğini belirtti.

Belediye Başkanı Shih I-chun, yerel saatle 09.30 sıralarında yaşanan olayda, köprünün üzerinden bir petrol tankeri varken çöktüğünü ve tankerde yangın çıktığını bildirdi. Yetkililer alevlerin tanker dışına yayılmadan kontrol altına alındığını kaydetti.

Reuters, bölgedeki dalgıçların çöken köprünün altındaki balıkçı teknelerinde mahsur kalan kişileri kurtarmak için harekete geçtiğini duyurdu.

Ulusal yayın yapan Merkez Haber Ajansı (CNA) ise kaza sırasında en az 9 kişinin denize düştüğünü bildirdi.

 

AP.jpg
Teknelerde mahsur kalan balıkçıları kurtarmak için operasyon yapıldı (AP)

 

CNN’in haberine göre, Devlet Başkanı Tsai Ing-wen, tüm hükümet birimlerinin insanların yaşamını kurtarmak için ellerinden gelen tüm çabayı göstereceğini belirtti.

Tayvan Başbakanı Su Tseng-chang, ise Facebook’ta yaptığı paylaşımda, “Hayat kurtarmak önceliğimiz. Her türlü kurtarma çabası için ilgili yetkililerle irtibata geçeceğim” dedi.

 

CNA.jpg
Köprü, balıkçı trafiğinin yoğun olduğu limanda kuruluydu (CNA)

 

Olay, Güney Asya ülkesi Tayvan’ı tehdit eden ve hızı 165 kilometreye ulaşan Mitag Tayfunu’nun ardından yaşandı.

Şiddetli fırtına 12 kişinin yaralanmasına, ağaçların devrilmesine ve elektriklerin kesilmesine yol açmıştı.

Ülkenin kuzeydoğusundaki kentlerde  Mitag Tayfunu'nun getirdiği güçlü rüzgarlar ve şiddetli yağışlar nedeniyle okullarda eğitime ara verilirken, resmi daireler kapatılmıştı.

 

© The Independentturkish

DAHA FAZLA HABER OKU