Küba ABD'nin hazırladığı bir 'terörist' projeyi engellediğini duyurdu

Açıklamada, "Ulusal topraklarda ikamet eden ve komployla bağlantılı olan diğer kişiler tutuklandı" denildi

Küba'nın başkenti Havana'da bir sokak  / Fotoğraf: Reuters

İçişleri Bakanlığı tarafından dün devlet gazetesi Granma'da yayınlanan açıklamada, Küba'nın "ABD tarafından organize ve finanse edilen bir terör projesini" engellediği belirtildi.

Şarku’l Avsat’ın AFP'den aktardığına göre açıklamada, Küba İçişleri Bakanlığı'nın "uzman birimleri" tarafından yürütülen soruşturmanın, "ABD topraklarında planlanan bu eylemlerin ana faili" Ardenis Garcia Alvarez'in tutuklanmasına yol açtığı belirtildi.

Açıklamada García Álvarez'in "Küba'ya deniz yoluyla kaçak olarak girdiği ve ülkede şiddet eylemleri gerçekleştirmek üzere bir planının parçası olarak ateşli silahlar ve mühimmat getirdiği" belirtildi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Aynı kaynağa göre Ardenis Garcia Alvarez 2014 yılında ABD'ye düzensiz olarak göç etti.

Açıklamada daha fazla ayrıntı verilmeksizin "Ulusal topraklarda ikamet eden ve komployla bağlantılı olan diğer kişiler tutuklandı" denildi.

Açıklamada, İçişleri Bakanlığı soruşturmasının "ABD'den tasarlanan, finanse edilen ve yönetilen planların uygulanmasını engellediği" vurgulandı.

Küba, geçtiğimiz aralık ayında Havana'nın, Küba'ya karşı "terörist eylemlerle" bağlantılı olmakla suçladığı düzinelerce kişi ve kuruluşu listeleyen bir "Ulusal Terörist Listesi" yayınladı. Bu kişiler ada dışında, çoğunlukla da Amerika Birleşik Devletleri'nde bulunuyor.

Bu kişiler arasında, Küba tarafından 1997 yılında Havana'daki otelleri hedef alan bir dizi bombalı saldırıya ve 1991-2001 yılları arasında eski lider Fidel Castro'ya (1926-2016) karşı düzenlenen başarısız saldırılara karışmakla suçlanan kişiler de bulunmaktadır.

Washington mayıs ayında Küba'yı terörle mücadelede tam iş birliği yapmayan ülkeler listesinden çıkardı, ancak komünist ada, ABD'nin İran, Kuzey Kore ve Suriye'yi de içeren terörü destekleyen devletler kara listesinde yer almaya devam ediyor.

ABD 1962 yılından bu yana Küba'ya ticari ve mali ambargo uygulamaktadır.

 

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

 

Şarku'l Avsat'ın haberlerine ulaşmak için tıklayın

DAHA FAZLA HABER OKU