Amerikan polis teşkilatlarında çocuk istismarı skandalı: "Çoğu hapis yatmıyor"

Washington Post'un araştırmasında neredeyse 20 yıl boyunca toplanan veriler incelendi

Washington Post'un araştırması, ABD'deki polis teşkilatlarında çocuk istismarı suçlarının nasıl cezalandırılmadığını ortaya koydu (Unsplash)

Amerikan gazetesi Washington Post (WP), ABD'de çocukları istismar eden en az 1800 polisin önemli bir kısmının hapis cezası almadığını ortaya çıkardı. 

WP, Bowling Green Eyalet Üniversitesi'yle ortak yürüttüğü araştırmada, 2005-2022'de farklı rütbedeki polis memurları hakkında yürütülen hukuki işlemleri inceledi. 

Üniversitenin, kolluk kuvveti çalışanlarının tutuklanmalarına dair bilgileri içeren Henry A. Wallace Polis Suç Veritabanı'ndan elde edilen sonuçlara göre bu dönemde, yerel ve federal düzeyde görev yapan yaklaşık 17 bin 700 polis hakkında hukuki işlem başlatıldı.

Davalarda, polisler hakkında fiziksel saldırıdan alkollü araç kullanma ve uyuşturucu bulundurmaya kadar farklı suçlardan işlem yapıldığı belirtildi. 

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Haberde, her 10 polisten biri hakkında çocuk istismarı suçundan hukuki işlem yürütüldüğü ifade edildi. 

Bu suçtan hakkında dava açılan memurların, 33 bin 600 kişinin çalıştığı New York Polis Teşkilatı'ndan (NYPD) Batı Virginia eyaletindeki iki kişilik karakola kadar kolluk kuvvetlerinin her kademesinde yer alan görevlilerden oluştuğu aktarıldı. 

Araştırmada, çocuklara yönelik cinsel saldırı, taciz ve tecavüzden yakalanan polis memurlarının yüzde 99'unun beyaz olduğuna dikkat çekildi.

Memurların yüzde 66'sının meslekte 5 yıldır çalıştığına işaret edilirken, yakalanan 47 polisin teşkilat başkanı, üst düzey şerif veya ilgili kurumların direktörleri olduğu belirtildi.

Haklarında ceza verilen polislerin yüzde 40'ınınsa hapis yatmadığı bilgisi paylaşıldı. 

1800 polisten yüzde 39'u tecavüz, yüzde 20'si çocuk istismarı içeren materyal bulundurma, yüzde 19'u zorla temas, yüzde 7'si internet üzerinden taciz ve geri kalan yüzde 15'iyse diğer saldırılardan hukuki işleme tabi tutuldu.

Haberde, bu polislerin yüzde 83'ünün hakimin veya jürinin kararı ya da savunma anlaşması yoluyla mahkum edildiği belirtildi. 

Mahkum edilenlerden yüzde 61'i eyalet veya fedaral cezaevlerinde hapis yattı. Yüzde 15'i de yerel hapishanelere gönderildi. 

Yüzde 24'lük kesimse şartlı tahliye edildi veya para ya da kamu hizmetiyle cezalandırıldı. 

Hapis cezası alanlardan yüzde 52'sine 5 yıl ya da daha az süreli cezalar verildi. Yüzde 26'sıysa 5 ila 15 yıl arasında hapis cezasına çarptırıldı. 15 yıl üstü ceza alanların oranıysa yüzde 21'de kaldı.

Ancak WP'nin aktardığına göre polislerin çoğu kısa sürede hapisten çıktı.

Memurların yüzde 17'siyse hiç mahkum edilmedi. Bu kişilerin jüri kararıyla beraat ettiği, davalarının savcılar tarafından düşürüldüğü veya suçlamaların kaldırılması için belirli koşullar altında yetkililerle anlaşmaya varmış olabileceği ifade edildi.

Kanada'nın kamu yayıncısı CBC'nin nisandaki haberinde de toplumsal cinsiyete dayalı şiddetle suçlanan polis memurlarının teşkilat içinde korunduğuna ve ceza almadığına dikkat çekilmişti.


Independent Türkçe, Washington Post, CBC

DAHA FAZLA HABER OKU