Kısa haberler

Independent Türkçe, Türkiye ve dünyadan güncel haberleri okurları için derledi

Fotoğraf: Independent Türkçe

Biden: Hamas'a anlaşma konusunda baskı yapmaya devam edeceğiz

ABD Başkanı Joe Biden, İtalya'da düzenlenen G7 Lliderler Zirvesi marjında Ukrayna Devlet Başkanı  Volodimir Zelenski ile düzenlediği ortak basın toplantısında Gazze'deki son duruma ilişkin bir soruyu yanıtladı. Hamas'ın Gazze'de ateşkes ile ilgili bazı değişiklik taleplerini de içeren dönüşü hakkındaki düşüncesi sorulan Biden, sürecin devam ettiğini ve nihai bir cevabının olmadığını söyledi.

Biden, "Bir anlaşma önerisi ortaya koydum ve bu öneri Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, G7 ve İsrail tarafından desteklendi. Şu ana dek en büyük engel Hamas'ın bunu imzalamayı reddetmesi ki kendileri daha önce bunun bir benzerini sunmuşlardı. Sonuç verip vermeyeceğini göreceğiz. (Hamas'a) Baskı yapmaya devam edeceğiz" şeklinde konuştu. Öte yandan Biden, G7 Liderler Zirvesi marjında katıldığı bir başka etkinlikte, Gazze'de ateşkesle ilgili kendisine yöneltilen bir soruya, ateşkes anlaşmasına varılacağı konusunda emin olmadığını belirterek, "Ancak umudumu kaybetmedim. Hamas adım atmalı" değerlendirmesinde bulundu


Süleyman Soylu: Liderimiz Erdoğan ve Türkmen Beyi Büyüğümüz MHP Lideri Bahçeli tarih inşa ediyorlar

Eski İçişleri Bakanı ve AK Parti Milletvekili Süleyman Soylu “Cumhur İttifakı Türkiye Cumhuriyeti’nin ta kendisidir” dedi

Sosyal medya hesabından paylaşım yapan Soylu şu ifadeleri kullandı:

Liderimiz Recep Tayyip Erdoğan ve Türkmen Beyi Büyüğümüz MHP Lideri Dr. Devlet Bahçeli tarih inşa ediyorlar. Cumhur İttifakı tüm unsurlarıyla; Selçukludur, Osmanlıdır. Türkiye Cumhuriyeti’nin ta kendisidir. Değerleri her gün bozulan dünyanın vicdanıdır. Milli manevi varlığımızı ve birliğimizi geçmişimize sadakat, geleceğimize olan sorumluluğumuzla sahiplenmektedir. Cumhur İttifakı, Türkiye Yüzyılını gelecek yüzyıllara Türk’ün onurlu asrı olarak emanet edecektir. Allah bizimle beraberdir.


Fatih Erbakan: Yeniden Refah Partili belediye başkaları bu işi bir ticaret olarak değil ibadet olarak yapacaklar

Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan, Kütahya'nın Simav ve Tavşanlı ilçelerinde ziyaretlerde bulundu. Simav ilçesi Güney Belde Belediye Başkanı Ali Okumuş'u makamında ziyaret eden Erbakan, daha sonra esnafı ziyaret etti. Daha sonra Tavşanlı ilçesine bağlı Tepecik beldesine gelen Erbakan, belde girişinde Tepecik Belediye Başkanı Veysel Tekin, Tavşanlı Belediye Başkanı Ali Kemal Derin ve partililer tarafından karşılandı. Tepecik Belediye Başkanı Veysel Tekin'i makamında ziyaret eden Erbakan, halkla selamlaşarak esnaf ziyaretinde bulundu. Erbakan, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, 31 Mart'taki Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nde Kütahya'da Yeniden Refah Partisi'nden kazanan belediye başkanlarını ziyaret ettiklerini söyledi. Kütahya'daki üç belediyede hayırlı hizmetler yapılacağına değinen Erbakan, şunları kaydetti:

Türkiye genelinde kazandığımız 63 belediyede ahlaklı belediyecilik anlayışıyla, Milli Görüş belediyeciliği anlayışıyla en hayırlı hizmetleri yapacağımıza inanıyorum. İnşallah aynen 1989-1994'teki Milli Görüş'ün milletimize efsane hizmet yaptığı gibi yeni dönemde de aynı hizmetlerin inşallah yapılacağını ifade ediyoruz. Hem Kütahya'da hem de diğer belediyelerimizde öyle olacak. Yeniden Refah Partili belediye başkaları bu işi bir ticaret olarak değil ibadet olarak yapacaklar. İbadet aşkı ile yapılan çalışmalarda ne israf olur ne kayırma olur ne yolsuzluk olur ne borç olur ne faiz olur ne torpil ne adaletsizlik olur. Bunların hiçbiri olmayacak.


CHP Sözcüsü Deniz Yücel: Kirli, karanlık ve gereksizsiniz

CHP Sözcüsü Deniz Yücel, bulunan MHP Genel Başkan Yardımcıları Semih Yalçın ve İzzet Ulvi Yönter'e yanıt verdi.

Yalçın ve  Yönter'e “Milliyetçi Hareket Partisi’nin sırtında yük, yüz karası iki isim… Herkesin yaka silktiği…” diye seslenen Yücel şu ifadeleri kullandı:

Genel Başkanımız Sayın Özgür Özel’e ve partimize dil uzatarak siyaset sahnesinde tutunmaya çalışmaktan başka becerileri yok!

Genel Başkanımız Sayın Özgür Özel’in Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan ile görüşmelerini, gözden düşen sevgili edasıyla takip edip, duygusal ve hamasi açıklamalar yapan, Sinan Ateş davasının ucunun kendilerine dokunacağından korkan, korktukça saçmayalan insanlarsınız!

Kirli, karanlık ve gereksizsiniz…

 


Kastamonu'da köyde çıkan yangında 10 ev yandı

Kastamonu'nun Araç ilçesinin Susuz köyüne bağlı Ispahalar Mahallesi'nde henüz belirlenmeyen nedenle yangın çıktı.

İhbar üzerine olay yerine giden Kastamonu ve Karabük itfaiye ekipleri ile Kastamonu Orman Bölge Müdürlüğüne ait arozözler yangına müdahale etti. İlk belirlemelere göre köyde 10 ev kullanılamaz hale geldi.

AA-20240613-34864400-34864397-KASTAMONUDA_KOYDE_CIKAN_YANGINDA_10_EV_YANDI.jpg
Fotoğraf: AA

Yusuf Halaçoğlu, Kutlu Parti’nin kuruluş dilekçesini İçişleri Bakanlığı’na verdi:

Yusuf Halaçoğlu, İçişleri Bakanlığı önünde yaptığı basın açıklamasında, eğitimden hukuk sistemine, tarımdan hayvancılığa, sağlıktan ekonomiye kadar göçmen meselelerini de ele alan konularda ciddi çalışmalar gerçekleştirdiklerini söyledi. Partisinin sağ, sol, merkez gibi mefhumları bir kenara attığını, hiçbirini kabul etmediğini dile getiren Halaçoğlu, "Sağcılık, solculuk, merkez gibi Batı'nın empoze ettiği kavramların hiçbirisini benimsemiyoruz" dedi.

Halaçoğlu, Türkiye'yi düze çıkartacak bir anlayışla bütün vatanseverleri inancı ve soyuna bakmadan kucakladıklarını ifade etti. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ni reddettiklerini, parlamenter sistemi desteklediklerini ancak çift meclisli bir yapıyı savunduklarını vurgulayan Halaçoğlu, Anayasa değişikliğini desteklediklerini bildirdi. Halaçoğlu, kurucular kurulunda 84 kişinin yer aldığı partinin genel merkezinin Ankara'da Çetin Emeç Bulvarı'nda olacağını belirterek, Kutlu Partinin finans harcamalarını tüm şeffaflığıyla paylaşacaklarını da söyledi.

Partilerinin adının kısaltma içermediğini, Türkçe bir kelime olan Kutlu'yu tercih ettiklerine dikkati çeken Halaçoğlu, logoya ilişkin de "Güneş simgesiyle güneş yeniden doğuyor, bütün karanlıklar sönecek. Nevruz gibi yeni bir güne başlıyoruz. Hayat ağacı, Türk kilim motifli bir hayat ağacı. Alltaki siyah baklava geçmiş, üstteki açık olan baklava da gelecektir" değerlendirmesinde bulundu.

AA-20240613-34864147-34864145-YUSUF_HALACOGLU_KUTLU_PARTININ_KURULUS_DILEKCESINI_ICISLERI_BAKANLIGINA_VERDI.jpg
Fotoğraf: AA

Ayşe Ateş: Bahçeli de duruşmaya gelsin, yargılananları şimdiye kadar korudular, çabaları boşa gitmesin

Öldürülen eski Ülkü Ocakları Genel Başkanı Sinan Ateş'in eşi Ayşe Ateş, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan'ı ziyareti sonrasında basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Ateş, Ülkü Ocakları Genel Başkanı Ahmet Yiğit Yıldırım'ın davanın şüphelileri arasında yer aldığına dikkat çekerek "Eninde sonunda mahkemeye gelecek" dedi. 

Ateş, "Yıldırım zaten şüpheli, bir şekilde gelecek. Bahçeli bence de olmalı. Burada yargılananların neredeyse hepsi MHP mensubu, şimdiye kadar korudular, çabaları boşuna gitmesin gelsinler yine korusunlar" ifadelerini kullandı. 


Hizbullah: İsrail'e ait altı askeri tesise saldırı düzenlendi

Lübnan'daki Hizbullah örgütü İsrail'in örgütün üst düzeydeki saha komutanını öldürdüğü saldırıya karşılık olarak İsrail' ait altı askeri tesise roketler ve insansız hava araçları (İHA) ile saldırı düzenlediğini açıkladı.

Bir güvenlik kaynağı da Hizbullah'ın İsrail'e Gazze'deki savaşın başlamasından bu yana olan en büyük İHA saldırısını düzenlediğini belirtti.

Hizbullah dün yaptığı açıklamada komutanın ölümünü doğrulamış ve komutanın Ebu Taleb olarak da bilinen Taleb Abdullah olduğunu açıklamıştı.


ABD'nin Rusya'ya yönelik yeni yaptırımları ardından Moskova borsası dolar ve euro işlemlerini durdurdu, fiyatlama yapmak zorlaştı

ABD'nin Rusya'ya yönelik yaptırımları genişletmesi nedeniyle Moskova borsasında dolar ve euro işlemlerini durdurulurken dolar ve euroya dayalı işlemleri fiyatlamak zorlaştı.

ABD Hazine Bakanlığı, dün Rusya'nın finansal altyapısını hedef alan bir dizi yaptırım açıkladı. Rusya'nın hisse senedi, tahvil, döviz ve diğer ürünler için en büyük piyasası olan Moskova Borsası (MOEX) da yaptırım kapsamına alındı. ABD Hazinesi'ndeki üst düzey bir yetkili gazetecilere yaptığı açıklamada, MOEX ve iştiraklerinin sınır ötesi alım-satım işlemlerine taraf kişi veya kurumların kimliklerini gizleyerek yaptırımların ihlal edilmesine yardımcı olduğunu söyledi. Yetkili, ABD'nin bu şirketlere yaptırım getirerek sınır ötesi işlemlerde daha fazla şeffaf olunmasını sağlayacağını belirtti.

ABD Hazine Bakanlığı, Rusya'nın Ukrayna'daki savaşında askeri üretimini sürdürmek için ihtiyaç duyduğu ürün ve hizmetlere erişimini kesmek amacıyla Rusya'ya yarı iletken tedarik eden Çin merkezli şirketler de dahil olmak üzere Rusya'ya yönelik yaptırımları ciddi ölçüde genişletti.

Rusya Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamada, "ABD'nin Moskova Borsası'na karşı kısıtlayıcı tedbirler alması nedeniyle, dolar ve euro cinsinden enstrümanların alım satım ve takas işlemleri askıya alındı" denildi. Ruble, Moskova borsasının dolar ve euro işlemlerini durdurmak zorunda kalmasının ardından, piyasa açılışı öncesi düşük hacimli işlemlerde dolar karşısında keskin değer yitirdi. Spot işlemler tezgahüstü piyasada yapılmaya başlanırken bu durum ruble/dolar kurunun belirlenmesini zorlaştırdı. Moskova borsasında euro ve dolar vadeli kontratları işlem görmeye devam ederken son yıllardaki ABD yaptırımları birlikte yükselen ruble/yuan işlem hacmi ise yüksek seyrini korudu.


Beyaz Saray: İsrail Gazze'de ateşkese dair planı destekliyor; hedef kısa sürede anlaşma sağlamak

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Gazze Şeridi'nde sekiz aydır devam eden savaşı sonlandırmaya yönelik ateşkes tasarısını İsrail'in desteklediğini ve amacın Hamas ile pürüzleri gidermek ve kısa sürede bir anlaşmaya varmak olduğunu açıkladı.

Sullivan, İtalya'nın güneyindeki G7 liderler toplantısı kapsamında gazetecilere yaptığı açıklamada, liderlerin Hamas'ı tasarıyı kabul etmeye teşvik etmelerinin gerektiğini söyledi.

Hamas, ABD'nin ateşkes tasarısını memnuniyetle karşılasa da, ateşkes maddelerinde bazı değişiklikler isteyerek anlaşmanın savaşı tamamen sona erdirmesinin gerektiğini belirtti. Savaşın kalıcı olarak sonlandırılmasını hâlâ kabul etmeyen İsrail ise ABD'nin ateşkes planına Hamas'ın verdiği yanıtın tamamen ret anlamına geldiğini belirtti.


SpaceX'in eski çalışanları "haksız yere" kovuldukları gerekçesiyle Elon Musk'ı dava etti

Amerikan uzay mekiği ve roket üreticisi SpaceX'ten kovulan 8 kişi, "çalışma ortamını eleştirdikleri" gerekçesiyle işten çıkarıldıkları iddiasıyla şirketin sahibi Elon Musk'a dava açtı.

Dava başvurusunu California eyalet mahkemesine yapan müştekiler, 2022'de iş yerindeki sorunlar hakkında yönetime yazdıkları mektup nedeniyle kovulduklarını iddia etti. Davacılar, mektupta imzası olan 4 kişinin mektubu gönderdikten hemen sonra, diğerlerinin ise iç soruşturmanın ardından işten çıkarıldıklarını ileri sürdü.

Dava dilekçesinde delil olarak Musk'ın sosyal medya paylaşımlarına da yer veren müştekiler, SpaceX'teki çalışma ortamının uygunsuzluğuna yönelik şikayetlerinin de sıklıkla göz ardı edildiğini savundu. Davacılar, "haksız yere işten çıkarıldıkları" gerekçesiyle şirketten maddi tazminat talebinde bulundu.


Türkiye genelinde konut satışları oranı geriledi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), mayıs ayına ilişkin konut satış istatistiklerini açıkladı.

Buna göre, Türkiye genelinde konut satış sayısı, mayısta geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 2,4 azalışla 110 bin 588'e geriledi. Ocak-mayıs döneminde ise satışlar, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3,4 azalarak 465 bin 761'e düştü.

İstanbul, mayısta konut satışlarında 18 bin 814 ile en yüksek paya sahip il oldu. Bu kenti 9 bin 861 konut satışıyla Ankara, 6 bin 306 ile Antalya takip etti. Konut satışının en az olduğu iller ise 37 ile Bayburt, 46 ile Ardahan ve 60 ile Hakkari olarak sıralandı.


İsrail'in, Nuseyrat Mülteci Kampı'na yönelik saldırıları devam ediyor: Ölü ve yaralılar var

İsrail’in Gazze Şeridi’nin orta kesimindeki Nuseyrat Mülteci Kampı'na düzenlediği saldırıda ölü ve yaralıların olduğu bildirildi.

Saldırıda aralarında çocuk ve bebeklerin olduğu yaralılar tedavi edilmek için Deyr Balah kentindeki Aksa Şehitleri Hastanesi'ne getirildi.


Blinken: Biden'in önerisi, Gazze'de ateşkese ulaşmanın en hızlı ve etkili yolu

ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken, ABD Başkanı Joe Biden'ın Gazze Şeridi'nde ateşkes için açıkladığı taslağının "Gazze'de bir ateşkese ulaşmanın en hızlı ve etkili yolu" olduğunu söyledi.

Katar'ın Al Jazeera kanalına konuşan Blinken, Başkan Biden'in önerisinin Birleşmiş Milletler (BM), Arap Birliği ile Filistin yönetimi ve İsrail dahil tüm bölge ülkelerinden destek aldığını ancak Hamas'ın, yanıtını vermekte geciktiğini ve yanıtın diğer tarafların ifade ettiği onayla uyumlu olmadığını kaydetti.

Blinken, Hamas'ın teklifin "daha önce kabul ettiği" bazı hükümlerini, "bazılarının uygulanabilir, bazılarının ise geçerli olmadığını" göz önünde bulundurarak değiştirmeye çalıştığını iddia etti. Önerinin ayrıntılarına girmekten kaçınan Blinken, önerinin uygulanmaması için "hiçbir neden görmediğini" vurgulayarak, "Biden'in önerisi Gazze'de ateşkese ulaşmanın en hızlı ve etkili yolu" diye konuştu.

Blinken, teklifin en önemli maddelerinin Gazze'de derhal ateşkes, İsrail güçlerinin Gazze'deki yerleşim alanlarından çekilmesi ve Gazze'ye insani yardımın artırılması olduğunu söyledi. Blinken, Washington, Katar ve Mısır'ın mevcut öneriye verdiği desteğin "her iki tarafa da güven verecek en iyi garantiyi temsil ettiğini" belirterek, öneriye verilen geniş desteğin "tüm dünyanın savaşı sona erdirme kararlılığını yansıttığını" sözlerine ekledi.


TPAO, Ege'de 9 sahada petrol arayacak

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO), Ege Denizi'nde 9 sahada petrol aramak amacıyla başvuruda bulundu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğünün konuya ilişkin ilanı, Resmi Gazete'de yayımlandı.

Buna göre, TPAO, Ege Denizi Karasuları içinde koordinatları belirtilen 9 saha için petrol arama ruhsat başvurusunda bulundu.


Ticaret Bakanlığı bazı uluslararası gözetim şirketlerini süreli olarak faaliyetten menetti

Ticaret Bakanlığı, bazı uluslararası gözetim şirketlerinin faaliyetlerinden süreli menedilmesini kararlaştırdı.

Bakanlık tarafından hazırlanan "Uluslararası Gözetim Şirketlerinin Faaliyetinin Süreli Durdurulması Hakkında Tebliğ" Resmi Gazete'de yayımlandı.

Buna göre, Uluslararası Gözetim Şirketi Statüsüne İlişkin Tebliğ hükümlerine aykırı davrandığı belirlenen Kalimbassieris Maritime Denizcilik AŞ 3 ay, Kuzey Sörvey Uluslararası Gözetim Danışmanlık ve Deniz Hizmetleri Ticari Ltd. Şti. de 1 ay faaliyetten menedildi.

Tebliğ, 15 gün sonra yürürlüğe girecek. Öte yandan, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan Uluslararası Gözetim Şirketi Statüsünün Geri Alınmasına İlişkin Tebliğ kapsamında ise Goat Uluslararası Gözetim Hizmetleri Ltd. Şti'nin statüsü geri alındı. Söz konusu tebliğ, yürürlüğe girdi.


Ersu Şaşma, Avrupa Atletizm Şampiyonası'nda bronz madalya kazandı

İtalya'da düzenlenen 2024 Avrupa Atletizm Şampiyonası'nda milli sporcu Ersu Şaşma, erkekler sırıkla atlamada bronz madalya elde etti. Başkent Roma'daki Olimpiyat Stadı'nda yapılan organizasyon sona erdi. Şampiyonanın son gününde erkekler sırıkla atlama finalinde yarışan Ersu Şaşma 5,50, 5,65 ve 5,75 metreyi ilk hakkında geçti. 5,82 metrelik yüksekliği ikinci hakkında geçen Ersu Şaşma, 5,87 metrede üç hakkında da başarısız oldu. Ersu, Alman Oleg Zernikel ile Avrupa üçüncülüğünü paylaştı. 5,82 metreyle bu yılki en iyi derecesini tekrarlayan Ersu, bu branşta ilk büyükler Avrupa şampiyonası madalyasını Türkiye'ye kazandırarak tarihe geçti.

Erkekler sırıkla atlamada olimpiyat şampiyonu İsveçli Armand Duplantis 6,10 metreyle şampiyona rekoru kırarak altın madalya kazandı. Yunan Emmanouil Karalis ise 5,87 metreyle gümüş madalyanın sahibi oldu. Türkiye, Avrupa Atletizm Şampiyonası'nı birer gümüş ve bronz madalyayla tamamladı. Milli sporcu Tuğba Danışmaz, kadınlar üç adım atlamada gümüş madalya almıştı.  Madalya sıralamasında ev sahibi İtalya zirvede yer aldı. İtalya, şampiyonayı 11 altın, 9 gümüş ve 4 bronz olmak üzere 24 madalyayla tamamladı. Madalya tablosunda 4 altın, 5 gümüş ve 7 bronz madalyayla Fransa ikinci basamakta yer aldı.


Suudi Arabistan Veliaht Prensi, Ukrayna lideri Zelenski ile "Rusya-Ukrayna krizini" görüştü

Suudi Arabistan resmi ajansı SPA’ya göre Veliaht Prens Muhammed bin Selman ile Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, Cidde'de görüştü. Görüşmede, iki dost ülke arasındaki ikili ilişkiler gözden geçirildi ve Ukrayna-Rusya krizindeki gelişmeler ele alındı.

Bin Selman, ülkesinin, krizi çözmeyi ve krizden kaynaklanan insani etkileri hafifletmenin yollarını incelemeyi amaçlayan tüm uluslararası çabalara olan ilgisini ve desteğini vurguladı.

© The Independentturkish

DAHA FAZLA HABER OKU