"Rusya Günü" İstanbul'da resepsiyonla kutlandı

Rusya Sovyet Federatif Sosyalist Cumhuriyeti (RSFSC) Parlamentosunun, 12 Haziran 1990'da Sovyetler Birliği'nden ayrılarak egemenliğini ilan ettiği "Rusya Günü" kapsamında resepsiyon verildi

Fotoğraf: AA

Rusya Federasyonu’nun İstanbul Başkonsolosluğu ev sahipliğinde Rusya Sovyet Federatif Sosyalist Cumhuriyeti (RSFSC) parlamentosunun, Sovyetler Birliği'nden ayrılarak egemenliğini ilan ettiği 'Rusya Günü', İstanbul Vali  Davut Gül, ülkelerin diplomatik misyonluklarının temsilcileri, basın mensupları, akademisyenler ve iş insanlarının katılımıyla dün akşam İstanbul’da kutlandı.

WhatsApp Image 2024-06-12 at 13.21.43.jpeg
Independent Türkçe Genel Yayın Yönetmeni Nevzat Çiçek "Rusya Günü" resepsiyonuna katıldı / Fotoğraf: Independent Türkçe


Rusya Federasyonu’nun İstanbul Başkonsolosu Andrey Buravov, Rusya Günü münasebetiyle Türkiye-Rusya ilişkilerine ve gündem konularına dair bir değerlendirme konuşması yaptı. 

WhatsApp Image 2024-06-12 at 13.21.59.jpeg
Fotoğraf: Independent Türkçe


Buravov, "34 yıl önce, 12 Haziran 1990'da, ilk Halk Temsilcileri Kongresi, Rusya'nın Devlet Egemenliği Bildirgesi'ni kabul etti ve tam bir yıl sonra, Rusya Federasyonu'nun ilk başkanlık seçimleri gerçekleşti. Bu tarih, kökleri uzak geçmişe dayanan Rus devletinin modern tarihinin başlangıç noktasını teşkil eder" dedi.

Buravov, Rusya'da düzenlenen BRICS toplantısına işaret ederek, "Üye sayısının son zamanlarda iki katına çıkması ve yaklaşık 30 devletin başvuruda bulunması ve BRICS ile yakınlaşma niyetini şu veya bu şekilde ifade etmesi, bu ortaklığa mevcut olan ilginin açık kanıtıdır. Bu bağlamda, Türkiye Cumhuriyeti'nin de bu ortaklıkla temas kurma konusunda gösterdiği ilgiyi memnuniyetle not ediyoruz. Dışişleri Bakanı Sayın Hakan Fidan'ın 10-11 Haziran'da Nijniy Novgorod'da düzenlenen BRICS Dışişleri Bakanları Toplantısı'na katılması bunun somut bir teyidi oldu." ifadelerini kullandı.

Türkiye-Rusya ilişkilerine de değinen Buravov şunları kaydetti:

Bu bağlamda, Türkiye Cumhuriyeti'nin de bu ortaklıkla temas kurma konusunda gösterdiği ilgiyi memnuniyetle not ediyoruz. Dışişleri Bakanı sayın Hakan Fidan'ın 10-11 Haziran'da Nizhny Novgorod'da düzenlenen BRICS Dışişleri Bakanları toplantısına katılması bunun somut bir teyidi oldu. İyi komşumuz Türkiye Cumhuriyeti ile çok yönlü, karşılıklı yarara dayalı ortaklığımızı daha da sürdürmeye ve derinleştirmeye kararlıyız. Türk dostlarımızın, kolektif Batı'nın benzeri görülmemiş baskıları karşısında Rusya-Türkiye ilişkilerinin tüm potansiyelini gerçekleştirmeyi amaçlayan dengeli ve ulusal odaklı politikasını memnuniyetle karşılıyoruz. Ülkelerimizin ve halklarımızın çıkarları doğrultusunda yapıcı, karşılıklı yarar sağlayan işbirliğinin sürdürülmesini ümit ediyoruz.

Müzik dinletisinin de yapıldığı resepsiyonda davetlilere Türk ve Rus yemekleri ikram edildi.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU