"Washington'un barış girişimi iktidar koalisyonunda bölünmeye yol açtı"

Gazze savaşının 242. gününde Rus basını gelişmeleri nasıl görüyor?

Fotoğraf: Ronen Zvulun/Reuters

Gazze savaşının 242. gününde Rus basını gelişmeleri nasıl görüyor?

Independent Türkçe için 4 Haziran Salı günü Rus basınında yer alan haber ve analizleri derledik:


Kommersant:

Elnar Baynazarov'un haberi özetle şu şekilde:
 

 

İsrail 42 gün beklemeye hazır

Binyamin Netanyahu, Joe Biden'ın barış planına yönelik tutumunu anlattı

İsrail, Gazze'de ateşkesin sağlanmasına ilişkin ABD planını onaylamakta acele etmiyor. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Gazze'de savaşı bitirme planını öneren ABD Başkanı Joe Biden'ın önemli bir detaya atıfta bulunmayı unuttuğunu belirtti:

Öngörülen ateşkesin ikinci aşamasında İsrail savaşın sona erdirilmesini kabul etmedi. Başbakan, "Söz konusu sadece savaşın bitmesini müzakere etmek" diye açıklığa kavuşturdu. 

Netanyahu, Yahudi devleti Hamas'ın elinde bulundurduğu rehinelerin geri getirilmesi için askeri hareketleri kırk iki günlüğüne durdurmaya hazırdır ancak, ondan sonra İsrail savaşı yeniden başlatacağının altını çizdi. 

Binyamin Netanyahu'nun konuşması öncelikle Joe Biden'ın önerilerini kabul edip de Gazze'de savaşı sona erdirmesi durumunda hükümetten çekilme tehdidinde bulunan iktidar koalisyonunun aşırı sağ ortaklarına tanımlanmıştı.

İsrail ile Hamas arasındaki anlaşma işini ilerletmek için ABD'nin bulunduğu girişim yine patinaj yapıyor.

Hamas, Gazze'deki askeri hareketlerin süresiz sona ermesini talep ediyor, bu madde Joe Biden'ın 31 Mayıs'ta sunduğu üç aşamalı barış planında da bulunuyor.

Ancak hep olduğu gibi İsrail, Hamas'ın askeri ve siyasi altyapısının tamamen imha edilmesine kadar savaşın sürmesinde ısrar ediyor.

3 Haziran'da parlamento dış ilişkiler komisyonundaki konuşmasında Binyamin Netanyahu süresiz ateşkese hazır olmadığını belirtti.


Hükümet dağılma arifesinde

Washington'un barış girişimi iktidar koalisyonunda bölünmeye yol açtı.

Aşırı sağ bakanlar İtamar Ben-Gvir ve Bezalel Smotrich, Başbakan Netanyahu'nun ABD planını onaylaması durumunda hükümetten ayrılacaklarını açıkladılar.

Joe Biden'ın planına ilişkin görüş belirten bakan Ben Gvir bu anlaşmanın İsrail için "kesin bir zafer" değil, "kesin bir yenilgi" olacağının altını çizdi.

Sağ eğilimli iki bakanın hükümetten ayrılması Netanyahu'nun iktidar kabinesine ölümcül bir darbe olacak: Şu anda koalisyonun parlamentoda 64 milletvekili var, hatta 4 vekil kaybı koalisyonun dağılmasına ve yeni seçime götürecek.

Bu gelişmelerin fonunda Başbakan Netanyahu'ya yardım elini muhalefet lideri Yair Lapid uzattı.

3 Haziran'da Binyamin Netanyahu'ya çağrı yapan Yair Lapid, ABD önerilerini kabul etmesi durumunda koalisyonu destekleme ve hükümetin dağılmasına izin vermeme vadinde bulundu.

İsrail ahalisinin çoğu ateşkes anlaşmasını destekliyor.1 Haziran'da yapılmış kamuoyu araştırması görüşü alınanların yüzde 40'ı Biden önerisinin temel alınacağı ateşkes anlaşmasını desteklediğini, yüzde 27'sinin ise buna karşı çıktığını ortaya koydu.

Yani bundan sonra Gazze'de savaşın sürüp-sürmemesine ilişkin parçalanma sadece hükümet dahilinde değil, İsrail kamuoyunun tamamında mevcut.


BBC Rusça Yayınlar Servisi:
 

 

ABD, Hamas'ın kabul etmesi halinde İsrail'in Gazze ateşkesini kabul etmesini bekliyor

Netanyahu'nun Likud Partisi'nin parlamentodaki kıdemli temsilcisi Hanoh Maldivski, pazar günü BBC'ye yaptığı açıklamada, İsrail iktidar koalisyonunun ABD önerisini kabul etmemekte tek vücut olduğunu belirterek, planı "kesinlikle kabul edilemez" olarak nitelendirdi.

Maldivski, "İsrail hükümetinin matematiği değişmedi; bu, Hamas'ın bundan sonra Gazze'yi yönetemeyeceği, iktidarda bulunmak için ne askeri ne de siyasi hiçbir olanağa sahip olamayacağı ve tüm rehinelerin iade edilmesi anlamını taşıyor. Bu talepler yerine getirilmediği sürece savaş sona ermeyecek" dedi.

Hükümetin istifasını ve askeri hareketlerin sona ermesini talep eden protestocular her hafta İsrail sokaklarına çıkıyorlar.

Tel Aviv'deki eylem Hamas saldırısından sonraki en büyük eylem oldu. Eylemi organize edenler 120 bin katılımcının olduğunu ifade etti.

Maldiv Adaları hükümeti geçen pazar günü İsrail vatandaşlarının ülkeye girişinin yasaklandığını açıkladı.

Buna yanıt olarak İsrail Dışişleri Bakanlığı kendi vatandaşlarını bu ülkeye gitmekten sakınma konusunda uyardı.


Детали (Detaylar):
 

 

El Ahbar: Lübnan, yaklaşan İsrail saldırısı konusunda uyardı

Hizbullah'a yakınlığıyla bilinen Lübnan'daki El Ahbar gazetesi son günler Beyrut'un eline İsrail'in kaçınılmaz saldırısına ilişkin tehditler içeren diplomatik bilgiler geçtiğini haber verdi.

Gazeteye bilgi veren kaynaklar yabancı diplomatların çoğu İsrail tehdidine ilişkin tedirginlik ifade ederken daha fazla önem arz eden bilgiler Birleşik Krallık'tan geldi.

Birleşik Krallık istihbaratının değerlendirmesinde İsrail'in haziran ortasında saldıracağı belirtildi.

 

© The Independentturkish

DAHA FAZLA HABER OKU