İmamoğlu'ndan kayyum tartışmaları ve Soylu'nun beklenen "pazar açıklaması" hakkında değerlendirme: Sinek vızıltısı

Yeni eğitim-öğretim yılı öncesi gazetecilerle buluşan Ekrem İmamoğlu, Yenikapı'ya toplanan "hizmet fazlası" araçlar, gündemdeki eleştiriler ve İçişleri Bakanı Soylu'nun pazar günü yapması beklenen açıklamalarıyla ilgili konuştu

Fotoğraf: Twitter/ @ekrem_imamoglu

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, pazartesi günü başlayacak eğitim-öğretim yılında alınacak tedbirleri açıkladığı basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı. 

İmamoğlu, Büyükşehir Belediyesi’nin önceki yönetimi tarafından kiralanan çok sayıda hizmet aracının “ihtiyaç fazlası” olduğu gerekçesiyle Yenikapı Meydan’da toplanmasına yönelik tartışmaları da değerlendirdi. 

İmamoğlu’na, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun hizmet araçlarının toplanması ve “kayyum atanacağı” söylentileriyle ilgili pazar günü gazeteci Hakan Çelik’in programında konuşacağını söylemesi hatırlatıldı. 

“Pazar günü kimin ne diyeceği ile ilgilenmiyorum. Benim o saatteki işim ‘5 buçuk milyon metrekarelik bir ormanı nasıl açarım’ olacak” diyen  Büyükşehir Belediye Başkanı, seçim kampanyasında açıkladıkları “İsrafı önleme, tasarrufu artırma ve seferberlikle çalışma” politikasına devam edeceklerini söyledi ve ekledi: 

Kimin ne söylediği, bizimle bir iktidar yarışına girmesi ya da koltuğa meraklı olması, polemik üretmesi hiç umrumda değil. Sinek vızıltısı.

 

İhtiyaç fazlası araçların sayısını yaklaşık 1300 olarak açıklayan İmamoğlu, bu araçlarla 50 milyon liraya yakın tasarruf edilebileceğini ifade etti. İmamoğlu, şöyle devam etti: 

Bunu görev süresi beş yıl ile çarptığınızda 250 milyon lira. Böyle bir israfı, böyle bir çabayı manipüle etmeye çalışan ya da polemik üretmeye çalışan akla ben şaşıyorum. Ne yapmak istediğini anlamaya çalışıyorum. Aslında anlamaya çalışmayı da epeydir de bıraktım.

Kayyum meselesini ortaya getirmek vs. Pazar günü şu denecekmiş, denmeyecekmiş… Bunların tümü polemik. Pazar günü kimin ne diyeceğini umursamıyorum. Ben pazar günü İstanbullulara 5 buçuk milyon metrekarelik bir ormanı nasıl açacağımıza yönelik çalışma ve gezi yapacağım. 

Bakalım insanlar o polemiği mi merak edecek, benim gezdiğim ormanı mı merak edecek? İnsanların gerçeklerle ilgilendiğini biliyorum ve görüyorum. 

Bu akıl tutulmasıdır.


“Aslında ‘Nerede yanlış yaptık?’ demeliler” diyen İmamoğlu “İktidardaki parti içerisinde bunu diyenler var aslında. ‘İsraf bizim için çok önemli bir sorundu, ne yazık ki çok israf ettik’ diyen de var. Bizim derdimiz bu ülkenin kaynaklarını doğru harcamak” ifadelerini kullandı. 

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı, Türkiye’nin yeraltı kaynakları gibi hazır kaynakları olmayan bir ülke olmadığını hatırlatıp “Dişiyle, tırnağıyla, borçlanarak çalışan bir ülkeyiz. Böyle bir ülkede tasarruf, kamu yönetiminin birinci şartı olmalı” dedi. 

İmamoğlu, araçların kiralanan şirkete iade edilmesiyle oluşacak kaynağın İstanbul’un yoksul aileleri için harcanacağını söyledi. 


Independent Türkçe 

DAHA FAZLA HABER OKU