Birleşik Krallık Başbakanı Rishi Sunak'ın popülaritesi dibi gördü

Muhafazakar Partili Başbakan "mavi duvar" bölgelerinde sallantıdaki koltukları kazanmak için ihtiyaç duyduğu liberal demokratların desteğini kaybediyor

Başbakan, popülaritesini daha da yitirdi (AFP)

Bir dizi iklim vaadini rafa kaldırmasının ardından Birleşik Krallık (BK) Başbakanı Rishi Sunak'ın popülaritesi bugüne kadarki en düşük seviyesine geriledi.

BK Başbakanı'nın net sıfır politikasına ilişkin konuşmasından sonraki günlerde yapılan bir YouGov anketine göre, Sunak'ın net destek oranı hızlıca -45'e düşerek rekor kırdı.

Ağustosun sonlarında seçmenlerin yüzde 67'si Sunak'a olumsuz bakarken, 21-22 Eylül tarihlerinde yapılan ankette bu oran yüzde 68'e çıktı.

Buna karşılık BK Başbakanı'na olumlu bakanların oranı son anketteki yüzde 26'ya kıyasla düşerek halihazırda sadece yüzde 23 olarak kaydedildi.

Bu sonuçlar başka bir anket şirketi olan Survation'ın yaptığı araştırmanın, seçmenlerin büyük çoğunluğunun iklim konusunda eyleme geçilmesini desteklediğini bulmasının ardından geldi. Özellikle de Sunak'ın bir sonraki seçimde elinde tutmak istediği "Mavi Duvar" (BK'de çoğunlukla Muhafazakar Parti'ye oy verip Brexit'e karşı çıkan seçim bölgeleri -ed.n.) diye adlandırılan bölgelerdeki koltuklar için durum böyle.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Sunak'ın popülaritesini inceleyen güncel YouGov anketi BK Başbakanı'nın popülaritesinin, Muhafazakarların bu sallantıdaki koltukları kazanmak için oylarını almaya çalıştığı liberal demokrat seçmenler arasında özellikle darbe yediğini ortaya koyuyor.

Ağustosta liberal demokrat seçmenlerin yüzde 25'i BK Başbakanı'yla ilgili olumlu görüşe sahipken, artık bu oran yüzde 12'ye geriledi.

Halkın, İşçi Partisi lideri Keir Starmer hakkındaki izlenimi de kötü. Toplumun sadece yüzde 30'u onun hakkında olumlu görüşe sahipken bu oran ağustos sonunda yüzde 35'ti.

Seçmenlerin yüzde 47'si Sunak'ın iklim politikalarında değişiklik yapmakta haklı olduğunu söylerken, yüzde 46'sı hata yaptığını belirtti.

YouGov'un Veri Gazeteciliği Başkanı Matthew Smith şöyle yazdı:

Başbakan net sıfır açıklamalarından bir miktar fayda sağlamayı umacak olsa da Muhafazakar seçmenler arasındaki itibarı büyük ölçüde değişmemeye devam ediyor.

BK Başbakanı bir dizi politikayı ertelemesine veya gevşetmesine rağmen bu hafta, iklim değişikliğiyle mücadele çabalarını "kesinlikle yavaşlatmadığını" ısrarla belirtti.

Sunak yeni benzinli ve dizel araçlara getirilen yasağı geri çekti, 2035'e gelindiğinde doğalgazlı kombilerin kullanımdan kaldırılması planını gevşetti ve evlerde enerji tasarrufu sağlayacak iyileştirmeler yapılması zorunluluğunu kaldırdı.*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/news

Independent Türkçe için çeviren: Sevgi Aydoğan

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU