Tartışmalı kent Kerkük’te gerilim yeniden tırmandı

Irak’ın idari yönden tartışmalı kenti Kerkük, Amerikan birliklerinin K1 askeri üssüne yerleştiği yönündeki iddialar ve KYB’nin Irak Kürdistan Bölgesi’nin bayrağını asması nedeniyle yeniden gündem oldu 

Fotoğraf: K24

ABD güçlerinin Kerkük’ün kuzeybatında yer alan K1 askeri üssüne  asker yerleştiği iddiası Irak Kürdistan Bölgesi’nin (IKB) yerel yöneticileri tarafından doğrulandı. ABD’nin bu hamlesinin, IŞİD’in olası saldırılarını engelleme amacını taşıdğı ve bunun Kürtlere yönelik yeni bir stratejinin pratiği olduğu değerlendirmeleri yapılıyor. 

 “Bayrak asma meselesi tüm tarafların koordinasyonuyla alındı”

Kürdistan Yurtseverler Birliği’nin (KYB) Kerkük teşkilat sorumlularından Revend Mela Mahmud’un “Kenteki başkanlık meclisi toplantısında, teşkilatlarımıza Irak Kürdistan Bölgesi, KYB ve Irak bayraklarını, tüm tarafların koordinasyonla asma kararı aldık” yönündeki açıklaması gerginliğe yol açtı. 

Independent Türkçe’nin bölgeden aldığı bilgilere göre KYB, Kerkük’teki teşkilat binalarına uzun süredir Irak’ın yanı sıra Irak Kürdistan Bölgesi’nin de bayrağını asmak istiyordu ama gerginliğe yol açmamak için bundan kaçınıyordu.

KYB’nin teşkilat binaları, Kerkük kalesi ve bazı cadde ile sokaklara Irak Kürdistan Bölgesi bayrağını asmasından sonra Kerkük Valiliği’nin yasal olmadığı gerekçesiyle güvenlik güçlerine bayrakların indirilmesi için talimat verdiği belirtildi. Kentte birçok noktasına asılan bayrakların indirildiği ancak KYB’nin merkez bürosundaki bayrağın hala asılı olduğu kaydedildi.

“Kürt olan kentte bayrak dalgalandırmak hakkımız”

Kentin Baruthane, Dervaze, İskan, Azadi ve değişik semtlerinde Irak Kürdistan Bölgesi’ne ait bayrakların asılmasını kutlamak isteyen kalabalıklar polis tarafından dağıtıldı. Güvenlik önlemlerinin alındığı kentte polis sık sık kimlik kontrolleri yapıyor. 

KYB’nin Kerkük yetkililerinden Revend Mela Mahmud ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada, kent meclisinin 12 sandalyesinden 6’sını kazandıklarını belirterek, “Kürt parti olarak şehirde Kürdistan Bölgesi bayrağını dalgalandırmak en doğal hakkımız. Bunu hiçbir yasal engeli de yok” ifadelerini kullandı.

ITC’den Kürtlere karşı Abdulmehdi’ye çağrı

Irak Türkmen Cephesi Genel Başkanı ve Kerkük Milletvekili Erşat Salihi de Twitter hesabından konuyla ilgili açıklama  yaparak, Başbakan, Adil Abdulmehdi, siyasiler ve ilgili kurumlara duruma müdahale etme çağrısı yaptı. Salihi, Kürtleri manipülasyon ve fırsatçılıkla suçladı. 

Eski Irak Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesut Barzani'nin çağrısı üzerine 25 Ekim 2017'de yapılan bağımsızlık referandumundan ardından Irak ordusu ve İran destekli Haşdi Şabi milislerinin 16 Ekim 2017'deki askeri operasyonu sonrası Kerkük ve birkaç ilçesi tamamen Bağdat'ın kontrolüne geçmiş ve Peşmerge güçleri de çatışmadan IKB’ye çekilmişti.

DAHA FAZLA HABER OKU