ABD’den Rusya'nın savaş hamlelerine katkıda bulunan 120'den fazla şirkete yaptırım

ABD dün, Rusya'nın Ukrayna'ya karşı savaşına destek olduğu gerekçesiyle 120'den fazla şirkete yaptırım uyguladığını duyurdu. Yaptım uygulanan kurumlar arasında Kırgız şirketler de var

Washington'daki bakanlık binasının girişindeki ABD Dışişleri Bakanlığı logosu. (Arşiv-Reuters)

ABD Dışişleri Bakanlığı, yaptırımların, ‘savaş makinesini engellemek’ amacıyla Rusya'nın ham ve temel mamul malzemelere ve finansmana erişimini engellemeyi amaçladığını bildirdi.

ABD Hazine Bakanlığı’nın Rusya’ya uyguladığı yeni yaptırım listesinde Rus bankaları, enerji endüstrileri, nakliye şirketleri, savunma ve teknoloji tedarik üreticileri ve Rus özel askeri şirketler de yer alıyor.

Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgilere göre ayrıca ileri teknolojilerle uğraşan devlet denetimindeki yedi araştırma enstitüsü de yaptırımlara dahil edildi.

Diğer yandan ABD Hazine Bakanlığı Yabancı Varlıkları Kontrol Ofisi (OFAC), Kırgızistan’dan dört şirketin Rusya’yla iş birliği yaptıkları gerekçesiyle yaptırım listesine dahil edildiğini duyurdu.

Hazine Bakanlığı'na göre, geçtiğimiz yıl kurulan bir Kırgız şirketi olan RM Development, elektronik yarı iletkenleri ve entegre devreleri savunma sanayisine tedarik eden bir Rus alıcıya ‘aktif nakliye’ ediyor.

Dün günün erken saatlerinde Kırgızistan, müttefiki Moskova'ya Ukrayna işgali nedeniyle uygulanan yaptırımları atlatması için yardım ettiğini yalanladı ancak ‘özel şirketlerin olası müdahalesini’ kabul etti ve konuyu araştırdığını söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken,  söz konusu yaptırımların, Rusya'nın hayati maddelere erişimini kısıtlayacağını,  gelecekteki enerji üretimi ve ihracat yeteneklerini engelleyeceğini,  finansal sistemi kullanımını sınırlayacağını ve yaptırımlardan kaçınma ve bunları atlatmaya çalışan suç ortaklarına baskı yapacağını söyledi.

Genel olarak ABD yaptırımları, yabancı bankalar da dahil olmak üzere ABD merkezli şirketlerin iş yapmasını engelleyerek, kara listeye alınan kişi veya şirketlerin uluslararası alanda faaliyet göstermesini zorlaştırmayı amaçlıyor.

 

Şarku'l Avsat

DAHA FAZLA HABER OKU