Yeni Zelandalı havayolu firması, uçağa binmeden önce yolcuları tartacak

Firma bunun gönüllük esaslı olduğunu vurgulasa da yolculardan tartıya çıkması istenecek

Pilotun uçağın ağırlığını ve dengesini bilmesi gerektiğini ifade ediliyor (Pixabay)

Haziran boyunca Yeni Zelandalı havayolu firması Air New Zealand'la seyahat edecek 10 binden fazla yolcudan, uçağa binmeden önce tartıya çıkmaları istenecek.

Havayolu firması, uluslararası hatlarda seyahat edecek ve yolcu ağırlık anketine katılacak kişileri arıyor.

Air New Zealand'a göre bu girişim "uçağın güvenli ve verimli çalışmasını" sağlamak için "temel" bir gereksinim. Aynı zamanda Yeni Zelanda Sivil Havacılık Otoritesi'nin de şartları arasında yer alıyor.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

İç hatlarda uçan yolcular 2021'de tartılmıştı. Halihazırda pandemi sonrası uluslararası seyahat başlamışken, tartılma sırası uluslararası uçak yolcularına geldi.

The Independent'ın daha önce haberleştirdiği üzere uçuş öncesi her yolcunun tartılması güvenliği artırabilir ve her bir uçuşun yol açtığı çevresel zararı azaltabilir. Halihazırda havayolu firmaları, "varsayımsal kütle" kullanarak yolcuların toplam ağırlığını önceden belirlenmiş sayılar üzerinden tahmin ediyor.

Firma, el bagajlarını tutarken tartılma hususunda tereddüt gösterebilecek yolculara endişelenecek bir şey olmadığına dair güvence vermeye istekli.

Air New Zealand'ın biniş kontrol geliştirme uzmanı AlastairJames, "Tartıya çıkmanın ürkütücü olabileceğini biliyoruz. Müşterilerimize görünür hiçbir yerde ekran olmadığına dair güvence vermek istiyoruz. Ağırlığınızı kimse göremeyecek. Biz bile. Tamamen anonim" dedi.

Basit ve gönüllülük esasına dayalı. Tartılarak sizi her defasında güvenli ve verimli biçimde uçurmamıza yardımcı olacaksınız.

James, her kalkış öncesi pilotun yüklenmiş uçağın ağırlığını ve dengesini bilmesi gerektiğini belirtti.

Kargodan kabindeki yemeklere, bagajdaki bavullara kadar uçakta olan her şeyi tartıyoruz. Müşteriler, mürettebat ve kabin çantaları içinse bu anketi yaparak elde ettiğimiz ortalama ağırlıkları kullanıyoruz.

Anket, Auckland Uluslararası Havalimanı'ndan kalkan seçilmiş Air New Zealand uçuşlarının kapı salon girişlerinde 2 Temmuz 2023'e kadar gerçekleştirilecek.

Bu ay bir kadın, bir yolcu arkadaşından uçağa binmeden önce bagaj tartısına çıkmasının istendiği iddiasını Tiktok'a taşımıştı.* İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/travel

Independent Türkçe için çeviren: Kerim Çelik

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU