NASA'nın Mars'taki helikopterinin "en iyi fotoğrafı" çekildi

Pervanesindeki Mars toprağı ilgi topladı

Ingenuity, Türkçede "hüner" anlamına geliyor (NASA)

NASA'nın Mars'taki uzay aracı Perseverance, minik helikopter Ingenuity'nin fotoğrafını çekti. Uzay ajansı bu görseli "Ingenuity'nin ilk uçuşundan bu yana elde edilen en iyi fotoğrafı" diye niteledi.

Perseverance, 16 Nisan'da helikopterin yaklaşık 23 metre yakınına gitti. Bu esnada çekilen ve salı yayımlanan fotoğrafta, helikopterin pervanesinde biriken Mars toprağı dikkat çekiyor.
 


Perseverance ve Ingeniuty'le ilgilenen NASA'nın Jet İtki Laboratuvarı, biriken toza rağmen helikopterin durumunun iyi olduğunu bildirdi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Minik helikopter Şubat 2021'de Perseverance'ın karnındaki bölmede Mars yüzeyine inmiş ve Kızıl Gezegen'de uçan ilk hava aracı unvanını almıştı. 

Helikopterin sadece 5 kez uçması planlanıyordu ama ömrü düşünüldüğünden çok daha uzun oldu. Hava aracı 13 Nisan'da 50. kez Mars'ta havalandı. Ingenuity bu uçuşta 145,7 saniyede 322,2 metre yol kat etti. 15 metre havalanan araç, irtifa rekorunu da kırdı. 

NASA, Ingenuity'nin uçuş denemelerinden gelen bulgular ışığında yeni nesil helikopterler geliştirmeyi hedefliyor. Bu helikopterler mürettebatlı Mars görevlerinde kullanılacak.

Bu görevler sırasında astronotlar için yük taşıma işini üstlenecek ve uçurum, mağara, derin kraterler gibi ulaşılması zor yerleri inceleme görevlerini yerine getirecek.

 

Independent Türkçe, Space.com, NASA

Derleyen: Uğurcan Yıldız

DAHA FAZLA HABER OKU