Babacan'dan "aday" açıklaması: Sürpriz hiçbir bir şey yok

DEVA Partisi Genel Başkanı Babacan "Adı geçen iki tane belediye başkanı var, Ankara ve İstanbul. Bir de dışarıdan adı daha az geçenler de var. İsim söylersem doğru olmaz" diye konuştu

Fotoğraf: AA

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Fox Tv'deki Çalar Saat programında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu, soruları yanıtladı.

Parti olarak takım oyununa inandıklarını ifade eden Babacan, kendisinin "golcü" olduğunu söyledi. Babacan, "Ekonomide attığım goller belli zaten. Dışişleri bakanıyken ülkemizin en itibarlı, sözünün en kuvvetli olduğu dönemi yaşadı bu ülke. Avrupa Birliği Bakanı oldum, müzakerelerin en hızlı ilerlediği dönem o dönem. Biz görev adamıyız, görev neyse onu yaparız" diye konuştu.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

"Kaptanlık görevi verilirse gayet iyi yaparım"

Takımın bir kaptanı olacağını, bu kaptanın kim olacağına gelecek haftalarda karar vereceklerini anlatan Babacan, şöyle devam etti:

Önemli olan takım olarak başarılı olmamız. Takım kaptanı ben olmuşum, başka arkadaşımız olmuş önemli değil. Sen ol derlerse gayet güzel yaparız. Başka bir arkadaşımız da olabilir. Altı kişi deriz ki takımımız yedi kişi olsun. Takarız koluna 'Sen takım kaptanı ol' deriz.

6'lı Masa'daki partilerin, parti mensuplarının, il ve ilçe teşkilatlarının birbirini tanıdığını dile getiren Babacan, "Altı genel başkandan birisi aday olursa biraz zaman kazanırız. Olmazsa, bir başka isim üzerinde mutabık kalırız, o da dünyanda sonu değil. Dışarıdan gelecek isim de sisteme adapte olur. Onun da görüşlerini alırız" dedi.

"Hiçbir isimle ilgili sinyal vermem"

Babacan, altılı masanın cumhurbaşkanı adayına ilişkin isim havuzunun çok geniş olmadığına dikkati çekerek "Altı genel başkan var. Adı geçen iki tane belediye başkanı var, Ankara ve İstanbul. Bir de dışarıdan adı daha az geçenler de var. İsim söylersem doğru olmaz. Sürpriz hiçbir bir şey yok" dedi.

"Kaptanlıkta yaş unsuruna, deneyime bakılır mı? Kılıçdaroğlu'nun adaylığına ne kadar yakın duruyorsunuz onu sormaya çalışıyorum?" sorusuna Babacan, şu cevabı verdi:

Hiçbir isimle ilgili sinyal vermem. İstişare sürecimiz devam ediyor. Burada önemli olan sözüne güvenilir ve dürüst olması. Masada ahitleşmelerimiz var. Bunların hukuki bağlayıcılığı yok, hepsi siyasi taahhüt. Siyasi taahhüdün gereğini yerine getirmek de sözünün eri olmakla mümkün. Güvenilir bir insan olması son derece önemli. Ortak akılla hareket eden aday olması önemli.

"6'lı Masa yürür, sonuç verir, hiç endişe etmeyin"

Babacan, "6'lı Masa'da kriz var mı, problem yaşanıyor mu?" sorusu üzerine, şunları kaydetti:

Kriz kelimesini asla kullanmamak lazım. Kriz yok ama pek çok konuda farklı görüşler var. Farklı görüşler tabii ki olacak. Herkes kendi görüşünü ortaya koyuyor ve karşılıklı ikna süreci oluyor. Nihayetinde bir ortak noktada buluşuyoruz. 6'lı Masa yürür, sonuç verir, hiç endişe etmeyin.     

 

 

 

AA

DAHA FAZLA HABER OKU