ABD Kerkük’teki K1 askeri üssünü bölgenin merkezi haline getirecek

Amerika'nın büyük bir askeri gücü Kerkük'ün kuzeybatısındaki K1 askeri üssüne sevk ettiği yönündeki iddialar, Kürdistan Demokrat Partisi'ne (KDP) yakın askeri yetkililer tarafından doğrulandı 

Fotoğraf: K24

KDP'nin resmi internet sitesine konuşan Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) Peşmerge Bakanlığı Kerkük Batı Cephesi Komutanı Nuri Heme Ali, ABD'nin Kerkük'ün kuzeybatısında yer alan K1 askeri üssüne büyük bir güç yığdığını ve oraya yerleşmek için hazırlık yaptığını belirtti. Peşmerge komutanına göre, bölgede birkaç ay içinde büyük değişiklikler meydana gelecek. 

Askeri üsse yerleştirilen ABD'li askerlerle ilgili Washington'ın planından haberdar olmadığını, ancak bu kadar yüksek sayıda askeri gücün bölgede konuşlandırılmasının belli bir plan dahilinde olduğuna dikkati çeken Nuri Heme Ali, "ABD'lilerin Iraklı güçlere K1 askeri üssünü boşaltmaları yönünde haber gönderdiğini biliyoruz. Bu şekilde tüm ABD güçleri K1'de toplanacak ve ABD'nin bölgedeki büyük bir askeri üssü haline gelecek" dedi.

"Irak siyasetinde somut değişiklikler olacak" 

ABD'nin başka hazırlıklarının da olduğunu kaydeden Ali şöyle devam etti: "Tüm bilgileri paylaşamayız ancak önümüzdeki bahar aylarında Irak'ın siyaset arenasında somut değişiklikler öngörüyoruz. Bunların özellikle de Sünni bölgelerinde gerçekleşmesini bekliyoruz."

Kerkük’ün kuzeybatısında yer alan K1 askeri üssü, 15 Ekim 2017 tarihine kadar Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) denetimindeydi. Ancak Irak ordusu ve İran destekli Haşdi Şabi milisleri dönemin başbakanı Haydar İbadi’nin talimatı ile 16 Ekim gecesi Kerkük’teki askeri bölge ve petrol kuyularını kontrolüne almak için operasyon başlattı. Operasyon neticesinde Kerkük’ün bir çok ilçesi, havaalanı, petrol kuyuları ve K1 askeri üssü de dahil birçok yer Irak merkezi hükümetinin denetimine girmişti.
 

DAHA FAZLA HABER OKU