ABD'den İdlib açıklaması: Suriye'de askeri çözüm değil, siyasi çözüm olacak

ABD Dışişleri Bakanlığınca Türkiye ve Rusya'nın ateşkes konusundaki çabaları takdir edildi

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus / Fotoğraf: AP

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus, İdlib'de sağlanan ateşkesle ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

Ortagus, açıklamasında, "ABD, Suriye'nin kuzeybatısında ateşkes ilan edildiği haberlerini memnuniyetle karşılamaktadır, ancak asıl önemli olan şey sivilleri ve sivil altyapıyı hedef alan saldırıların durmasıdır." değerlendirmesinde bulundu. 

"Türkiye ile Rusya'nın çabalarını takdir ediyoruz"

Ateşkesle ilgili tüm çabaların önemini vurgulayan Mortagus, "Soçi'de 2018 Eylül ayında mutabık kaldıkları ateşkesi onarma konusunda beraber çalışan Türkiye ile Rusya'nın çabalarını takdir ediyoruz." ifadesini kullandı. 

"Siyasi çözüm olmadığına inanıyoruz"

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres'in ateşkesle ilgili çabasına da işaret eden Ortagus, "ABD, Suriye'de askeri bir çözüm olmadığına inanmaktadır. Suriye'de sadece siyasi çözüm, tüm Suriyelilere güvenli ve istikrarlı bir gelecek sağlayabilir" ifadeleriyle Suriye'de siyasi çözüme atıf yaptı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Ortagus, BM öncülüğündeki siyasi çözüm arayışlarını ABD olarak desteklemeye devam edeceklerini de belirtti. 

Türkiye, Rusya ve İran, Kazakistan'ın başkenti Nur Sultan'da düzenlenen 13. Garantörler Toplantısı'nda, İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'nde sivil kayıpları önlemek ve garantörlerin askeri personelinin güvenliğini sağlamak için somut önlemler almak konusunda uzlaşmıştı.

İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), nisan ayından bu yana İdlib'de rejim ve Rus saldırılarında 790 sivilin öldüğünü açıkladı.

BM'ye göre, nisan ayından beri 400 binden fazla kişi yerinden oldu, onlarca hastane ve okul zarar gördü.

 

AA

DAHA FAZLA HABER OKU