Kanye West: Birinin boynuna diziyle bastırması ne demekmiş, şimdi anladım

Bir günde 2 milyar dolar kaybettiğini söyleyen rapçi, geri adım attı

Pek çok marka artık 45 yaşındaki West'le çalışmayacaklarını duyurmuştu (Reuters)

Ünlü rapçi Kanye West, cuma akşamı (28 Ekim) paparazzilere konuşarak itibarını büyük ölçüde zedeleyen tartışmalı açıklamalarının Yahudi düşmanı olduğunu fark etmediğini söyledi.

West ayrıca ABD'de polis şiddeti yüzünden ölen ve "Siyahların Hayatı Değerlidir" (Black Lives Matter) protestolarının alevlenmesine neden olan George Floyd'un ölüm şekli hakkındaki yanlış iddiaları için özür diledi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Ünlü rapçi, Floyd'un fentanil adlı uyuşturucu yüzünden öldüğünü ve polis memurunun dizinin "boynunda boğacak şekilde bile durmadığını" öne sürerek büyük tepki toplamıştı.

Aynı zamanda son günlerde Adidas başta olmak üzere pek çok marka Yahudi düşmanı ifadeleriyle tartışma yaratan West'le işbirliğini sonlandırmıştı ve ünlü rapçi 2 milyar dolar kaybetmişti.

Adidas'ın 10 yıldır birlikte çalıştığı West'le bağlarını koparmasının ardından ünlü rapçi bazı şeylerin "farkına vardığını"  ifade etti.

West, Floyd'un polis şiddetine uğradığı anın görüntüleri hakkında şunları söyledi:

Siyah biri olarak o videoyu izlemek beni incitiyor. Polislerin saldırıda bulunduğunu ve Amerika'nın çoğunlukla ırkçı olduğunu biliyorum. 

Ünlü rapçi şöyle devam etti:

'Siyahların Hayatı Değerlidir' dendiğinde, bunun bize iyi hissettirmesinin nedeninin bir halkın birlikteliği fikri olduğunu anlıyorum, öyle değil mi? Bu yüzden, George Floyd'un ölümünü sorgulamam halkımı incitti.

West, başta söz ettiği "farkındalığı" şöyle dile getirdi:

Özür dilemek istiyorum çünkü Tanrı bana, Adidas'ın ve medyanın yaptıklarıyla birinin boğazına diziyle bastırmasının nasıl hissettirdiğini gösterdi.

Ünlü rapçi, "Tanrı'ya bana boyun eğdirdiği ve bunun nasıl hissettirdiğini gösterdiği için teşekkür ederim. Çünkü dünyanın en zengin siyahı, bir yorumla milyarder statüsünü kaybetmekten başka nasıl boyun eğebilirdi ki?" diye sözlerini tamamladı.

Forbes, son gelişmelerden sonra West'in net servetinin 2 milyar dolardan 400 milyon dolara düştüğünü açıklamıştı. Ünlü rapçi de "Bir günde 2 milyar dolar kaybettim" yazdığı bir Instagram paylaşımı yapmıştı.

George Floyd'un ailesi, yanıltıcı iddiaları yüzünden West'e 250 milyon dolarlık dava açmaya hazırlanıyordu.

Geçen hafta Piers Morgan'ın programına katılan West, Yahudi düşmanı açıklamalarının arkasında durduğunu belirtmiş fakat yine de birilerinin incinmesine neden olduğu için özür dilemişti.

 

Independent Türkçe, Rolling Stone, NPR

Derleyen: Aylin Şener

DAHA FAZLA HABER OKU