Güney Kore lideri Suk-yeol'ün Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Bakanlığı'nı kapatma planı tepki topladı

Yoon Suk-yeol, bakanlığın kapatılmasının "kadınların ve çocukların güvenliğini sağlayacağını" savundu

Suk-yeol, seçim kampanyasında savunduğu "anti-feminist" politikalarla da tepki toplamıştı (Reuters)

Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk-yeol'ün Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Aile Bakanlığı'nı kapatacağını söylemesi tartışma yarattı.

Suk-yeol, cuma günkü açıklamasında "Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Aile Bakanlığı'nın kapatılması kadınların, çocukların, ailelerin ve toplumsal açıdan zayıf konumdakilerin korunmasına yönelik bir adım" dedi.

Kadın hakları gruplarıysa Suk-yeol'ün açıklamasına tepki gösterdi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

100'den kadın hakları grubunun aynı gün yayımladığı ortak açıklamada, Güney Kore liderinin hamlesinin "kadınların nüfus politikaları için bir araç kullanıldığı eski dönemlere geri dönülmesine neden olacağı" belirtildi.

Ana muhalefetteki Kore Demokratik Partisi'ninse (KDP) muhafazakar Suk-yeol hükümetinin söz konusu girişimini engellemesi öngörülüyor. Liberal çizgideki parti, 300 kişilik mecliste 169 sandalyeyle çoğunluğu elinde tutuyor.

KDP'den eski Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in'in 5 yıllık görev süresinin dolmasının ardından bu yıl martta düzenlenen seçimlerde Suk-yeol, rakibi KDP lideri Lee Jae-myung'u yenmişti.

Halkın Gücü Partisi'nden Suk-yeol, seçim kampanyasında ülkedeki düşük doğum oranının Jae-in'in "feminist politikalarından" kaynaklandığını savunmuştu.
 


Öte yandan başkent Seul'de yaşayan ve kimliği açıklanmayan 28 yaşındaki bir kadının, üç yıldır kendisini taciz eden iş arkadaşı tarafından eylülde öldürülmesi büyük tepki toplamıştı.

Kadın hakları savunucuları oturma eylemi düzenlerken, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Aile Bakanı Kim Hyun-sook'un olayın kadın düşmanlığıyla ilgili olmadığını söylemesi de eleştirilmişti.

İsviçre merkezli Dünya Ekonomik Forumu'nun bu yıl yayımladığı, iş, sağlık, eğitim ve siyasi temsil alanlarının değerlendirildiği toplumsal cinsiyet ayrımı raporunda Güney Kore, 146 ülke arasında 99. sırada yer almıştı.Independent Türkçe, Guardian, SCMP

DAHA FAZLA HABER OKU