Satranç dünyası, Niemann-Carlsen maçındaki hile iddiasıyla sarsıldı

Tartışmalara Elon Musk da dahil olmuştu

Carlsen "dünya şampiyonu", Niemann da "büyükusta" unvanına sahip (Reuters)

Satranç dünyası Hans Moke Niemann'ın Magnus Carlsen'e karşı hile yaptığı iddiasını konuşuyor. 

1-13 Eylül'de ABD'nin Missouri eyaletindeki St. Louis şehrinde düzenlenen prestijli Sinquefield Kupası'nda 31 yaşındaki Carlsen'in, 19 yaşındaki Niemann'la yaptığı maç sırasında oyundan çekilmesi büyük şaşkınlık yarattı.

Carlsen'in çekilmesinin ardından, Niemann'ın müsabakada hile yaptığı söylentileri ortaya atıldı. Niemann'ın üzerinde bazı cihazlar saklayarak hile yapmış olabileceği konuşuluyor. 

Norveçli satranç ustası, turnuvadan çekilmesinin ardından attığı tweetle de gündem oldu.

Carlsen, 5 Eylül'deki paylaşımında "Turnuvadan çekildim. Gelecekte tekrar gelmeyi isterim" ifadelerine yer vermişti.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Satranç oyuncusunun, gönderisinde ünlü teknik direktör Jose Mourinho'nun "Eğer konuşursam, başım büyük belaya girer" dediği bir videosunu da paylaşması, hile iddialarını daha da körükledi.

ABD'li Niemann ise salı günü yaptığı açıklamada bugüne kadar yüz yüze karşılaştığı hiçbir rakibine karşı hile yapmadığını savundu. 

Öte yandan satranç ustası, eskiden internet üzerinden oynadığı bir maçta hile yaptığını itiraf etti.

Niemann, chess.com üzerinden yaptığı maçlarda hile yaptığını söyledikten sonra platforma girişi yasaklanmıştı.

Öte yandan Chess.com'dan yetkili Danny Rensch, Niemann'ın platformdaki maçlarda bahsettiğinden çok daha ciddi hileler yaptığını savunarak, bunları detaylı şekilde kendisiyle paylaştıklarını ve oyuncudan açıklama beklediklerini duyurdu

Niemann'ın mors alfabesine benzer kodlar kullanarak hile yaptığı da öne sürülmüştü.
 


Spekülasyonlar satranç dünyasını da ikiye böldü.

Turnuva organizatörleri maçın sürekli olarak takip edildiğini belirtti.

Müsabakayı denetleyen ABD'li satranç ustası Kenneth Regan, maçta kurallara aykırı bir durum yaşanmadığını söyledi. 

Dünya Satranç Federasyonu (FIDE) Genel Direktörü Emil Sutovski, 5 Eylül'deki tweetinde "Turnuvaları nasıl sonuçlanırsa sonuçlansın, Carlsen hiç maçtan çekilmez. Kendisini çekilmek zorunda bırakan bir sebep olmalı ya da o böyle olduğunu düşünüyor" dedi.
 


Turnuvaya katılan Filipin doğumlu ABD'li satranççı Wesley So, yaşananlardan ötürü gözüne uyku girmediğini söylerken, Rus satranç ustası Yan Nepomnyaşi, hilelerin engellenmesinin neredeyse imkansız olduğunu savundu.

Geçen yılki Dünya Satranç Şampiyonası'nda Carlsen'a yenilen Nepomnyaşi, Sinquefield Kupası'ndaki maçın sonucuna şüpheyle yaklaşmış, Niemann'ın Norveçli ustayı yenmesine çok şaşırdığını söylemişti. 

Tartışmaya teknoloji milyarderi Elon Musk da dahil olmuş, Niemann'ın hile yaptığını ima eden bir paylaşım yapmıştı.Independent Türkçe, Wall Street Journal, Chess Base, Dexerto

DAHA FAZLA HABER OKU