Ahmet Hakan: Hürriyet'in Paşabahçe Vapuru haberine dair

“İmamoğlu o kadar sızlandı ki... ‘Vah vah. Kıyamam ben sana. Sen yine mağdur mu oldun bakayım’ diyerek kendisine sarılma arzusu doğuyor insanın içine”

Fotoğraf: CHP

Hürriyet’in genel yayın yönetmeni Ahmet Hakan, gazetesinde bir vapurun tadilatının İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından gerçekleştirildiğinin yazılmaması üzerine gelen eleştirilere yanıt verdi. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun “sızlandığını” iddia eden Hakan, “O kadar sızlandı ki... ‘Vah vah. Kıyamam ben sana. Sen yine mağdur mu oldun bakayım’ diyerek kendisine sarılma arzusu doğuyor insanın içine” dedi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Hakan, bugünkü köşe yazısında Paşabahçe Vapuru ile ilgili olarak şunları yazdı:

Geçen gün haber toplantısındaydık. Eyüp, yarım saat anlattı Paşabahçe vapurunu. Tarihini ayrı anlattı, endamını ayrı anlattı, “lüküs” kamarasını ayrı anlattı, hızını ayrı anlattı. Hatta seneler evvel Paşabahçe vapuru hakkında yapılmış bir şarkıyı bile bulup çıkardı ortaya. Şarkının zamanında hit olduğunu söyleyince... n“Bir vapurun konu edildiği şarkının hit olduğu karanlık dönem” diye espriler bile yaptık. Eyüp Serbest, “Ben bu vapurun hastasıyımdır” diyerek bizzat kendisi kaleme aldı Hürriyet’teki Paşabahçe vapuru haberini.

Fakat o da ne? Vapurun tüm macerasını ve tarihini görkemli bir şekilde yazan Eyüp Serbest, maalesef vapurun İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilip İstanbul’a kazandırıldığından bir satırcık olsun bile söz etmemiş. Habercilik açısından bu büyük eksikliği, biz de fark etmemişiz. Ah vah ettik. Üzüldük. Mahcup olduk. Ama ne çare! 

Eyüp’ün zerre kadar politik bir önyargısı yoktur. İmamoğlu’nun emeğini, payını gizlemek gibi bir kaygıyı asla ve kata taşımaz. Paşabahçe vapuru önceki gün akşamın geç saatlerinde yapılan törenle hizmete girince... Eyüp Serbest ve arkadaşları, bu törenin haberini yaptılar ve ilk haberdeki eksikliği telafi ettiler. Dünkü haberimizde Paşabahçe vapurunun İmamoğlu tarafından İstanbul’a kazandırıldığının altı kalın kalın çizilmiş oldu yani. Hatamızdır, eksiğimizdir. Bu nedenle tabii ki üzgünüz.

Ama bir üzüntümüz daha var: Ekrem İmamoğlu’nun “Beni yine mağdur ettiler. Ama nasıl mağdur ettiler. Hem de nasıl mağdur ettiler” edasıyla... Eyüp Serbest’in haberini, vapurun hizmete girmesi töreninde diline dolamasına da üzüldük. Törene katılan CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na... “Sanki bu vapur kendi kendine restore edilmiş gibi haber yaptılar Sayın Genel Başkanım” diye sızlanıp durdu İmamoğlu.

O kadar sızlandı ki... “Vah vah. Kıyamam ben sana. Sen yine mağdur mu oldun bakayım” diyerek kendisine sarılma arzusu doğuyor insanın içine.

 

Hürriyet, Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU