Barış Pehlivan: Kabinede İBB yarışı

"Bakalım, kaynağımın dediği gibi Erdoğan daha 'sağlıklı' bir ismi düşünecek mi?"

Fotoğraf: AA

Cumhuriyet yazarı Barış Pehlivan, bakanlar Adil Karaismailoğlu ve Murat Kurum’un İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için aday olmak istediğini yazdı.

Pehlivan, bugünkü köşe yazısında ismini paylaşmadığı bir kaynağın kendisine İBB Başkanlığı adaylığı konusunda aktardıklarını şöyle anlattı:

Geçen ay şunu yazdım: “Söylenen o ki Erdoğan, İstanbul’un başına Adil Karaismailoğlu’nu düşünüyor.” Ulaştırma bakanının Marmaray’daki “habersiz gibi görünen” videosunun da bu amaca yönelik bir çalışma olduğunu belirttim. Kaçtır anlatacağım, fırsat olmadı. AKP koridorlarını iyi bilen bir kaynağım aradı ve şöyle dedi:

“Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un da gözü İBB’de. O da İstanbul’u yönetmek istiyor.”

Tam ağzımdan “Desene, kabinede kavga çıkacak” sözü çıkacaktı ki, telefondaki ses ekledi: “Biliyorsun ki, hiç yanıltmadım seni. Görürsün; ikisi de değil, çok sürpriz bir adayı olacak AKP’nin. Erdoğan fikir değiştirecek ve İBB’nin başı için başka bir ismi aday gösterecek.”

Haliyle, sordum o ismi. Size şimdilik söylememem şartıyla fısıldadı. Evet, şu an ibre Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu’ndan yana. Ama bakalım, kaynağımın dediği gibi Erdoğan daha “sağlıklı” bir ismi düşünecek mi?

 

Cumhuriyet

DAHA FAZLA HABER OKU