DSÖ: Maymun çiçeği virüsünün küresel pandemiye neden olacağını düşünmüyoruz

Semptom göstermeyen bireylerin hastalığı bulaştırıp bulaştırmadığının halen kesin olarak bilinmediği kaydedildi

Fotoğraf: Reuters

Dünya Sağlık Örgütü'nden (DSÖ) bazı ülkelerde ortaya çıkan maymun çiçeği virüsü vakaları ile ilgili açıklama geldi.

Reuters'ta yer alan habere göre, bir DSÖ yetkilisi maymun çiçeği virüsünün Afrika dışında küresel bir pandemiye neden olacağını düşünmediklerini belirtti.

Yetkili semptom göstermeyen bireylerin hastalığı bulaştırıp bulaştırmadığının halen kesin olarak bilinmediğini ifade etti.

Bu ay şu ana kadar 300 vaka görülen maymun çiçeği virüsü genelde hafif olarak seyrediyor, yalnızca yakın temas ile bulaşıyor ve grip benzeri septomların yanısıra vücutta kızarıklıkların oluşmasına neden oluyor.

Bu vakaların büyük çoğunluğu ise virüsün endemik olduğu Orta ve Batı Afrika'dan ziyade Avrupa'da görülürken henüz virüs nedeniyle hayatını kaybeden kimse bildirilmedi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Nasıl bulaşıyor?

İlk olarak 1970'lerde Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nde kaydedilen ve son 10 yılda artış gösteren maymun çiçeğinin belirtileri, yüzde başlayan ve vücudun geri kalanına yayılan ateş, baş ağrısı ve deri döküntüleri şeklinde ortaya çıkıyor.

Genelde insanlara hayvanlardan bulaşan ve en yaygın kaynağı kemirgenler olduğu düşünülen virüsün insandan insana ise lezyonlar, vücut sıvıları, solunan damlacıklar ve çarşaf gibi kişisel eşyalarla yakın temasta bulunulması hâlinde geçtiği tahmin ediliyor.

Dünya Sağlık Örgütü yetkilisi Dr. Ibrahim Soce Fall, virüsün cinsel ilişkiye giren erkekler arasında nasıl bulaştığının anlaşılması için İngiltere'deki vakaların incelenmesi gerektiğini söyledi.

Virüsün endemik olduğu ülkelerde dahi henüz maymun çiçeğinin nasıl bulaştığının tam olarak anlaşılamadığını belirten Fall, geçen yıl Kongo'da 6 bini aşkın, Nijerya'daysa yaklaşık 3 bin vaka tespit edilmesine rağmen "bulaşma dinamikleri açısından hâlen birçok bilinmez olduğunu" söyledi.

Çiçek hastalığına karşı geliştirilen bir aşı, maymun çiçeği için de onaylanmıştı.

Maymun çiçeğinde, deride döküntü ve kabarıklıklar, ateş, sırt ve kas ağrıları, şişmiş lenf düğümleri en yaygın belirtiler olarak biliniyor.

 

Independent Türkçe, Reuters

DAHA FAZLA HABER OKU