Danıştay Savcısı, İstanbul Sözleşmesi'nin feshi kararının iptalini talep etti

Danıştay Savcısı, mütalaasında İstanbul Sözleşmesi'nden çekilme kararının hukuka aykırı olduğunu belirtti

Fotoğraf: Twitter

İstanbul Sözleşmesi'nin feshine ilişkin davaların karara bağlanması için bugün Danıştay 10. Dairesi’nde görülen duruşmada, Danıştay Savcısı, İstanbul Sözleşmesi'nin feshedilmesi kararının hukuka uygun olmadığı yönünde mütalaa verdi.

Birgün'den Nisa Küçük'ün haberine göre; Danıştay, davalara ilişkin kararını daha sonra açıklayacağını bildirerek duruşmayı sonlandırdı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

İstanbul Sözleşmesi AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 20 Mart 2021 tarihinde feshedildi. Sözleşmenin 1 Temmuz 2021'de yürürlükten kalkmasının ardından kadın örgütleri, barolar, muhalefet partileri yürütmenin durdurulması ve kararın iptali talebiyle dava açtı.

Açılan davalarda yürütmeyi durdurma talepleri reddedilirken fesih kararının iptaline yönelik duruşma bugün görüldü. 

Ankara Barosu, Diyarbakır Barosu, Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Serap Yazıcı ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in açtığı davaların da aralarında bulunduğu 10 dosyanın karara bağlanmasının beklendiği duruşmada, Danıştay Savcısı, İstanbul Sözleşmesi'nin feshedilmesinin 'hukuka aykırı' olduğu yönünde görüş bildirdi. Fesih kararının iprtal edilmesini talep etti. Duruşmayı bitiren heyet, kararın daha sonra yazılı olarak tebliğ edileceğini bildirdi.

 

 

Birgün

DAHA FAZLA HABER OKU