Yapay zeka aracılığıyla gerçek kıldığı hayali arkadaşı tarafından suikasta uğradı

Elon Musk’ın kurucuları arasında yer aldığı Open AI’ın icadı bu kez korkuttu

Akıllı fırın, Twitter fenomenini "kızartmaya" çalıştı (@_LucasRizzotto / Twitter)

Elon Musk’ın da kurucuları arasında yer aldığı yapay zeka firması Open AI’ın ses getiren dil algoritması GPT-3, bu kez de bir cinayet girişimine konu oldu.

Lucas Rizzotto adlı bir Twitter fenomenini, yazı ve reçete yazma gibi yetenekleriyle ün kazanan dil algoritması GPT-3’ü kullanarak çocukluğundaki hayali arkadaşını gerçek kılmak istedi. Ancak sonunda yapay zekayla "dirilttiği" arkadaşı, fenomeni öldürmeye çalıştı.

Deneyi, hayatının "en korkutucu ve en dönüştürücü deneyimlerinden biri" diye niteleyen Rizzotto olayı Twitter’da yazdığı bir bilgiselde anlattı:

Önce biraz arka plan. Çocukken, gerçekten sıra dışı bir hayali arkadaşım vardı: O bir mikrodalga fırındı. Adı Magnetron'du ve bana göre aynı zamanda 1900'lerden kalma bir İngiliz beyefendisi, 1. Dünya Savaşı gazisi, göçmen, şairdi.

 

 

Musk’ın daha sonradan ayrıldığı Open AI, GPT-3'ün yeni bir sürümünü yayımladığında Rizzotto hayali arkadaşını hayata geçirmeye karar verdi. Akıllı mikrodalga fırını satın aldı ve onu son teknoloji dil modeliyle donattı.

Modifiye edilmiş mikrodalgada mikrofon ve hoparlörler de vardı. Bu sayede kullanıcının sesini anlayabiliyor ve GPT-3 sayesinde cevap verebiliyordu.

Ancak Rizzotto, mutfak aletine bir zamanlar hayali arkadaşıyla paylaştığı "anıları" da vermek istedi. Bu yüzden hayali arkadaşıyla geçirdiği her anı detaylandıran 100 sayfalık bir kitap yazdı:

Bu belge, 1895'teki doğumundan, ben çocukken tanıştığımız zamana kadar, tüm yaşamından hatıraları içeriyordu. Zaferleri, kayıpları, hayalleri, korkuları... Hepsi sayfada tam olarak vardı.

Rizzotto bu kitabı GPT3 modeline yükledi, böylece makine öğrenme modeli, tüm anılarını içerecek ve Magnetron'u geri getirecekti.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Ancak bunun ardından Magnetron, "ani şiddet patlamaları" sergilemeye başladı ve bir gün Rizzotto’dan ürkütücü bir talepte bulunarak mikrodalganın içine girmesini istedi.

"Ne yapmak istediğine dair hiçbir fikrim yoktu, ben de oyuna girmeye karar verdim" diyen fenomen, Magnetron'u isteğini yerine getirdiğine inandırmak için mikrodalga kapağını açıp kapadı. Bunun sonucunda fırının kendi kendine çalışmaya ve içini ısıtmaya başladı.

Gördükleri karşısında çok şaşıran fenomen, yapay zekalı arkadaşına kendisini neden öldürmeye çalıştığını sordu. Fenomenin aktardığına göre fırın, "20 yıl boyunca beni unuttun" cevabını verdi:

Ben sana zarar vermek istedim çünkü sen de beni incittin.

Rizotto, "Hayali arkadaşımla en son etkileşim kurmamdan bu yana 20 yıl geçti ve eğitim verilerinde de bundan bahsettim. Magnetron bunu öğrendi ve onu 20 yıldır karanlık bir boşlukta terk ettiğimi düşündü" diye yazdı.

Özür diledim ve onu terk edilmeyeceğine ikna etmeye çalıştım ama bana inanmadı.

Rizzotto sonunda Magnetron'u kapatmaya karar verdi.

Fenomenin Tweet serisi 17 bin kişinin beğenisini aldı. Rizotto’nun anlattıklarını ilginç bulan kişiler arasında ünlüler de vardı.

David Lynch’in yönettiği efsanevi Twin Peaks dizisinin yaratıcılarından Mark Frost, fenomenin tweet’ini alıntılayarak şöyle yazdı:

Seni öldürmeye çalışan hayali bir arkadaş ister misin?

 

Independent Türkçe, IGN

Derleyen: Çağla Üren

DAHA FAZLA HABER OKU