Putin ile telefonda görüşen Erdoğan, Rus lider ile Zelenski'yi bir araya getirmek istediğini iletti

Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin ile Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski'yi bir araya getirerek barış gayretlerini taçlandırmak istediklerini dile getirdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefonda görüştü / Fotoğraf: AA(Arşiv)

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefonda görüştü.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, görüşmede, Rusya ve Ukrayna müzakere heyetlerinin salı günü İstanbul'da yaptığı toplantı ele alındı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmede, Rusya-Ukrayna heyetlerinin İstanbul'daki toplantısının olumlu ve yapıcı geçmesinin barışa dair ümitleri yeşerttiğini ifade etti.

Tarafların sağduyulu hareket etmesinin ve diyaloğu sürdürmesinin önemli olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin ile Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski'yi bir araya getirerek barış gayretlerini taçlandırmak istediklerini dile getirdi.

Rusya Devlet Başkanı Putin de Rusya-Ukrayna müzakere heyetlerinin görüşmesine İstanbul'da ev sahipliği yapmasından dolayı Cumhurbaşkanı Erdoğan'a teşekkür etti.

Rusya ve Ukrayna heyetleri 19 Mart'ta Türkiye'nin evsahipliğinde Dolmabahçe Sarayı'nda bir araya gelmişlerdi.

 Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, görüşme öncesi yaptığı açıklamada Rusya Devlet Başkanı ve Ukrayna Cumhurbaşkanı arasında görüşme ayarlanmasına yardım etmesi durumunda Türkiye'ye minnettar kalacaklarını söylemişti.

 

AA, Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU