Belçikalı milletvekili, maaşını Bitcoin olarak alacağını açıkladı

"Bu yeni dünyadan bihaber olamayız"

Bitcoin, 31 Ocak itibarıyla yaklaşık 500 bin TL'den işlem görüyor (Reuters)

Belçika'da milletvekili Christophe De Beukelaer, bu yıl maaşını Bitcoin olarak alacağını açıkladı.

Blok zincirini internetin ortaya çıkışına benzeten De Beukelaer, geçen hafta yaptığı açıklamada kripto paraların bütün sektörleri değiştireceğini savundu. Belçikalı parlamenter, dünyanın dört bir yanında pek çok büyük kurumun "büyük fırsatı kaçırmamak için" kripto paralara yatırım yapmaya başladığını söyledi.

"Halkı, gelmekte olan toplumsal değişikliklerden haberdar etmek politikacıların görevi" diyen De Beukelaer, şöyle konuştu:

Bu yeni dünyadan bihaber olamayız.

De Beukelaer, kripto paralara karşı duyarsız olmayı "otomobiller çıktığında at arabalarına bağlı kalmaya" benzetti. Dünyada olmasa da Avrupa'da bu hamleyi yapan ilk isim olduğuna dikkat çeken milletvekili, New York Belediye Başkanı Eric Adams'a teşekkür etti.

Zira kasımdaki seçimleri zaferle noktalayan Adams, ilk üç maaşını kripto parayla alacağını duyurmuştu. Adams, bu ayki maaşını da söz verdiği gibi Bitcoin ve Ethereum olarak almıştı.

Öte yandan Adams ve De Beukelaer yalnız değil. Miami Belediye Başkanı Francis Suarez de bütün maaşlarını Bitcoin olarak alacağını kasımda bildirmişti.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

NBA ekiplerinden Golden State Warriors'ın yıldızları Klay Thompson ve Andre Iguodala da maaşlarının bir kısmını, Twitter'ın kurucusu Jack Dorsey'in uygulaması Cash App'le yaptıkları anlaşma kapsamında Bitcoin'le alacaklarını bu ay açıklamıştı.

Merkez sağ çizgideki Merkez Hümanist Demokrat Parti'sinin vekili olan De Beukelaer'in maaşı 5 bin 500 euro.

De Beukelaer, Brüksel'in kripto para endüstrisinde ön saflarda yerini alması için çok geç olmadığını savunarak "Bu alanda halihazırda birkaç harika şirketimiz var. Ancak kendimizi net bir şekilde konumlandırmanın ve gerçek bir ekosistem yaratmanın zamanı geldi" ifadelerini kullandı.

 

Independent Türkçe, Bitcoin.com, crypto.news, Fox News, Yahoo Finance

Derleyen: Uğurcan Yıldız

DAHA FAZLA HABER OKU