İSKİ, 5 yıldır eksik yazılan KDV'lerin faturalara yansıtılacağını duyurdu

İSKİ, bakım bedeli üzerinden 5 yıldır eksik yazılan KDV'lerin faturalara yansıtılarak tahsil edileceğini ve bu bedellerin Hazine ve Maliye Bakanlığı'na aktarılacağını açıkladı

Fotoğraf: AA

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi, (İSKİ) Sayıştay denetimi sonucunda 2016-2020 dönemine ait eksik KDV tahakkuku tespit edildiğini ve  sözkonusu maliyetin faturalara geçmiş dönem borcu olarak yansıtılacağını duyurdu.

İSKİ'den yapılan açıklamada, "Sayıştay Başkanlığı Denetim Raporu ve İstanbul Vergi Denetim Başkanlığı’nın inceleme raporu sonucunda, 2016-2017-2018-2019-2020 yıllarında tahsil edilen 'Bakım Bedeli' üzerinden alınan KDV’nin tahakkukunun eksik yapıldığı tespit edilmiştir" denildi.

Açıklamada şöyle devam edildi:

Yine aynı raporlarda, 2019-2020-2021 yıllarında İstanbullulara 'İnsani Su Hakkı' kapsamında ücretsiz olarak verilen suya da, emsal bedel üzerinden KDV hesaplanarak beyan verilmesi gerektiği ifade edilmiştir. Bu sebeplerle bahse konu KDV’lerin fark tutarı abonelerin faturasına geçmiş dönem borcu olarak yansıtılacak ve tahsil edilen bu bedeller Hazine ve Maliye Bakanlığı’na aktarılacaktır. Saygıdeğer İstanbullulara önemle duyurulur.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU