Ali Koç: Türk Lirası'ndaki değer kaybı belimizi kırdı, önümüzü göremiyoruz

Döviz kurundaki dalgalanmaların spor kulüplerini olumsuz etkilediğini vurgulayan Koç, "Devletimizin bir karar vermesi gerekecek. Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş gibi takımlara destek olacak mı? 'Yoksa siz kendi yağınızda kavrulun mu?' diyecek" dedi

Fotoğraf: AA

Türkiye Voleybol Federasyonu Başkanı Mehmet Akif Üstündağ, Vakıfbank Spor Kulübü Başkanı Abdi Serdar Üstünsalih ve Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, FIVB Dünya Kulüpler Şampiyonası öncesinde düzenlenen basın toplantısına katıldı. 

Toplantıda konuşan Koç’a Egonu’nun transfer edilip edilmeyeceği soruldu. 

Döviz kurunun değişkenlik gösterdiği bir dönemde bu transferin mümkün olamayacağını söyleyen Koç, kulüplerin içinde bulunduğu duruma dikkat çekerek şunları kaydetti:

Ekonomik şartlar ve diğer başa sebepler nedeniyle ilerleyemedik. Bu sene yazıldığı gibi herhangi bir iletişimimiz, temasımız olmadı. Ama şunu da hatırlatmak istiyorum. Türkiye’nin büyük kulüpleri, herhangi bir branşta yarıştıkları zaman o branşın kalkınmaması söz konusu değildir. Ancak bizler, içinde bulunduğumuz ekonomik şartlar, özellikle futboldan kaynaklanan sıkıntılar. Amatör branşlarda manevra alanımızı ciddi anlamda daralttı.

"Önümüzü göremiyoruz"

Türk Lirası'ndaki yüzde 70-80 değer kaybı için "belimizi kırmıştır" ifadesini kullanan Koç, "Şu an önümüzü göremiyoruz, çünkü gelirlerimizin yüzde 100’ü TL, giderlerimizin aşağı yukarı yüzde 80’i döviz kuru cinsinden oluyor" dedi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Ekonomik durumun spor kulüplerini olumsuz etkilediğini vurgulayan Koç şöyle devam etti:

Biz Fenerbahçe Spor Kulübü olarak takım sporları dışında yani olimpiyat branşları diyelim, 3 yıllık ihtiyaçlarımızı karşılayacak sponsorluğu bulduk, imzaladık. Ama bundan sonrasını göremiyoruz. Ya büyük kulüpler kendi aralarında karar verip bu alanlara girmeyecek, frene basacağız. Çünkü bu sporların sıfır geliri var. Bir yelkende ihtiyaçlarımızı karşılayacak sponsorumuz vardı, diğerlerinin yoktu. Şimdi 3 yıllık anlaşma yaptık sonrasına camia karar verecek. Olimpiyatlara en çok sporcu yollayan kulüp olmaya devam mı edeceğiz. Takım sporlarında gelirler var ama giderleri karşılayacak seviyede değil. Dolayısıyla orada da sponsorluk büyük önem arz ediyor.

"Devletimizin karar vermesi lazım"

Koç, bütün anlaşmaların kanun dolayısıyla Türk Lirası üzerinden yapıldığını belirterek, "Orada da büyük bir darbe aldık. Devletimizin bir karar vermesi gerekecek. Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş gibi takımlara destek olacak mı? Yoksa siz kendi yağınızda kavrulun mu diyecek. İkinci seçenekse zaten bizim de yapabildiklerimiz sınırlı olduğu için bu üç büyük kulüp de bu alanda tarih boyunca devam ettiği şekilde devam edemeyecektir. Belki bazı kulüpler bazı branşlardan çekilecek, bazı kulüpler sadece altyapı yatırımı olarak görecek. Bunu zaman gösterecek. Futbol var, takım sporları var, olimpiyat branşları var. Hele son gelişmelerden sonra oturup etraflıca her türlü senaryoyu irdeleyerek karar vermek zorundayız" ifadelerini kullandı.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU