AK Partili Aydemir'den ücretli otoyol açıklaması: Vatandaşımız zekidir, parası yoksa eski yolu kullanır

"İzmir-İstanbul Otobanı’nı açtık diğer yolları kapatmadık. Diğer yollar yine açık, isteyen istediği yoldan gidebilir"

Fotoğraf: AA

AK Parti Manisa Milletvekili Uğur Aydemir, muhalefet milletvekillerinin ücretli otoyol eleştirilerini "Vatandaşlarımız çok zekidir, yola çıkarken kendilerini bir kontrol ederler, öyle yola çıkarlar. Cebinde parası yoksa eski yolu kullanır, eski yolun seyahat rahatlığını da yaşayarak görür" sözleriyle yanıtladı.

T24’ten Eray Görgülü’nün aktardığına göre TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile ilgili kuruluşların 2022 yılı bütçesi görüşmelerinde Yap-İşlet-Devret modeliyle özel sektöre yaptırılan ücretli otoyollar da gündeme geldi.

Muhalefet milletvekillerinin eleştirilerini yanıtlayan AKP Manisa Milletvekili Uğur Aydemir, "Diğer yollar yine açık, isteyen istediği yoldan gidebilir" dedi.

Aydemir, "Yaparsa AK Parti yapar. Sayın Garo Paylan, 'İzmir git-gel 3 bin TL, bu yoldan garibanlar nasıl geçecek?' dedi. Arkadaşlar geçenden 1 lira, geçmeyenden 5 lira diye biz kimseye bir şey söylemedik. İzmir-İstanbul Otobanı’nı açtık diğer yolları kapatmadık. Diğer yollar yine açık, isteyen istediği yoldan gidebilir" ifadesini kullandı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

"Diğer yolları rahatlatıyoruz"

CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım'ın "Yani diyorsun ki; 'Parası olan geçsin, olmayan geçmesin'…" sözleri üzerine Aydemir şöyle devam etti:

Bakın şu çok önemli kaldı ki bu otobanın kullanımı sayesinde diğer yolları rahatlatıyoruz ve eski yolu tercih eden vatandaşlarımız daha rahat seyahat yapıyorlar. Bunu da anlayın artık, lütfen bunu anlamış olun. Şunu söylüyorsunuz, 'Vatandaşın cebinden 1 lira para çıkmayacak' dediniz… Geçen sene Garo Paylan dedi ki, Sayın Bakanım Osmangazi Köprüsü'nden geçtim, ikinci gişeye geldim param bitti. Volkswagen arabamla oradan sıradan bir arabayla geçiyorum, Volkswagen'le param bitti.

“Şu yolların güzelliğine bakın arkadaşlar”

Yani paranız bittiği zaman arkadaşlar olabilir, para kalmayabilir, gözlerinizi kapatıp arazinin gölgesinde oturmayın, başınızı bir kaldırın, şu yolların güzelliğine bakın arkadaşlar. Gözünüz gönlünüz açılsın arkadaşlar ya. Bakın ne kadar güzel yollar yapılmış, gözünüz gönlünüz açılsın. Artık Türkiye'de Volkswagen Passat'lar sıradan bir araba oldu demiştim ben de Sayın Paylan'a.

“Vatandaş bütçelerini kontrol eder”

Kaldı ki yola çıkarken de bizim vatandaşlarımız elini cebine atarlar, bütçelerini kontrol ederler, Sayın Paylan bunu yapmamış ama vatandaşlarımız çok zekidir, akıllıdır, yola çıkarken kendilerini bir kontrol ederler, öyle yola çıkarlar. Dolayısıyla eğer cebinde parası yoksa eski yolu kullanır, eski yolun seyahat rahatlığını da yaşayarak görür.

 

T24

DAHA FAZLA HABER OKU