Babacan'dan Bahçeli'ye yanıt: Yazar kasalar başbakanlık binasının önüne atıldığında sizin çalışma odanız o binadaydı

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, MHP lideri Bahçeli'ye seslendiği açıklamasında "2001 yılında, millet açlıktan yoksulluktan bitapken siz o koltukta oturuyordunuz. Başbakan yardımcısıydınız" ifadelerini kullandı

Fotoğraf: AA

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan  partisinin Kahramankazan İlçe Kongresi'nde açıklamalarda bulundu.

Konuşmasında kendisini hedef alan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'ye yanıt veren Babacan, "Az evvel krizlerin ortağı Sayın Bahçeli, 'krizlerin ortağı' diye kendisine hitap etmemize çok alınmış olacak ki grup toplantısında bizlere bir cevap vermiş. Üslubu malum. Daha evvel söylemiştim; Sayın bahçeli konuşurken 18 yaşından küçükleri ekranlardan uzak tutmak lazım demiştim" diye konuştu.

"Bugüne dek bu milletin hayrına menfaatine ne iş yaptınız?"

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Babacan şöyle devam etti:

Hakaretlerine cevap vermeyeceğiz. Ben buradan kendisine sormak istiyorum; ya krizlerin ortağı değil misiniz siz? Bakın, bugüne dek bu milletin hayrına menfaatine ne iş yaptınız? Türkiye'nin ekonomisine, hukukuna hangi katkıda bulundunuz? 'Ben şu konuda başarılı oldum, ben o 99'da kurulan hükümette ortaktım ve o hükümet de şu başarıyı ortaya koydum. Bugünün hükümete ortağım şu başarıyı ortaya koydum' diyeceğiniz ne var? Ben hafızamı çok zorluyorum, herkese de soruyorum inanın bir örnek bulamıyorum. Ve ne diyor bugünkü konuşmasında? Kriz yok diyor.

Gerçekten ülkeden habersiz, ülkenin gerçeklerinden habersiz. Zaten bu hükümet küçük ortağıyla, büyük ortağıyla gerçekleri artık görmedikleri için gerçekleri artık inkar ettikleri için bu ülkenin sorunlarına çözüm bulamıyorlar.

"Milli gelirin 3'te 1'ini kaybettiğimiz dönemde o günkü hükümetin ortağıydınız"

Açıklamalarının devamında Bahçeli'ye seslenen Babacan, "Size ortak olduğunuz krizleri hatırlatmaya devam edeceğiz, 2001 yılında, bu ülkeyi bu milleti fakirleştirdiğiniz krizi biz unutmadık, unutmayacağız ve unutturmayacağız. Yazar kasalar başbakanlık binasının önüne atıldığında sizin çalışma odanız o binadaydı. Millet açlıktan yoksulluktan bitapken siz o koltukta oturuyordunuz. Başbakan yardımcısıydınız. Üstelik Devlet Planlama Teşkilatı size bağlıydı. Ekonomik planlamanın yapıldığı kurum size bağlıydı. Tek gecede 20'ye yakın banka battığında bu ülkede siz Devlet Planlama Teşkilatı'ndan sorumlu Başbakan Yardımcısıydınız. Milli gelirin 3'te 1'ini kaybettiğimiz dönemde o günkü hükümetin ortağıydınız. O tarihte gecelik faizler 7 bin 500'ü görmüştü. Yıllık enflasyon yüzde 70'leri geçmişti. Siz o enflasyona da yüksek faizlere de ortaktınız. Bugün ise vatandaşlarımızın boğuştuğu ekonomik ve hukuk krizlerinin mimarısınız. kaçış yok, kaçamazsınız" ifadelerini kullandı.

 

 

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU