Bozayı ve yavrularına yaklaşıp güçbela kaçan kadına hapis cezası

Savcılar, "Dehring'in yaralanmış bir turist değil de suçlu bulunan bir sanık olması tamamen şans" dedi

Samantha Dehring, mayıstan beri yetkililer tarafından aranıyordu (Darcie Ford Addington/Storyful)

Bir anne Kuzey Amerika bozayısı üzerine doğru yürürken görüntülenen kadın, Yellowstone Ulusal Parkı'ndaki ayılara fazla yaklaştığı gerekçesiyle 4 gün hapis yatacak.

Park korucuları, söz konusu karşılaşmanın görüntülerinin mayısta viral olmasının ardından, kadını bulmak için ülke çapında arama başlatmıştı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Yellowstone Ulusal Parkı'ndan yapılan açıklamaya göre Illinois eyaletinden 25 yaşındaki Samantha Dehring, yaklaşık 91 metrelik mesafenin içine kasten girerek yaban hayatına yaklaşıp fotoğraf çektiğini itiraf etti.

Wyoming Yargıcı Mark L. Carman, Dehring'e 4 gün hapis, bir yıl gözetimsiz denetimli serbestlik, 1000 dolar (yaklaşık 9 bin TL) para cezası ve 1000 dolarlık da kamu hizmeti ödemesi cezası verdi. Dehring, bir yıl boyunca da Yellowstone Ulusal Parkı'ndan men edildi.

Videoda, Dehring'in 10 Mayıs'ta dişi bir Kuzey Amerika bozayısı ve üç yavrusunun görüntülerini kaydettiği, ardından da ayılardan birinin huzursuzlandığı görülüyor. Ayı, uzaklaşıp iki yavrusuna geri dönmeden önce Dehring'in üstüne yürüyor.
 


Karşılaşmayı kaydeden kişinin ve Dehring'in nefes nefese kaldığı duyuluyor.

Ardından Dehring'in arabadan uzaklaşırken, "Aman Tanrım, aman Tanrım" dediği işitiliyor.

İhlal bildirimine göre diğer ziyaretçiler yavaşça geri çekilip araçlarına binerken, dişi bozayı korkutmak amacıyla üzerine yürüdüğünde Dehring uzaklaşmadı ve fotoğraf çekmeye devam etti.

Yellowstone Ulusal Parkı'nda bir hayvan bir patikaya, iskeleye veya park yerine yakın olduğunda, insanların ayılardan ve kurtlardan en az 91 metre uzakta durmaları ve mesafelerini korumak için dönüp orayı terk etmeleri gerekiyor.

Savcılar, yaban hayvanlarını besleme, onlara dokunma, onları kışkırtma, korkutma veya kasıtlı olarak rahatsız etme konularında ayrı bir suçlamada bulundu.

Amerika Birleşik Devletleri Başsavcı Vekili Bob Murray, Dehring'in para cezası ve bir süreliğine federal hapis cezasıyla kurtulduğu için şanslı olduğunu söyledi.

Murray, "Yellowstone Ulusal Parkı'ndaki yaban hayatı gerçekten de yabani. Park, hayvanların parmaklıklarla çevrili bir kafesin güvenliği içinde görülebileceği bir hayvanat bahçesi değil. Hayvanlar doğal ortamlarında özgürce dolaşıyor ve tehdit edildiklerinde buna göre tepki veriyor" dedi.

Yavrularıyla birlikte olan bir dişi Kuzey Amerika bozayısına yaklaşmak kesinlikle aptalca. Dehring'in burada yaralanmış bir turist değil de bir zanlı olması tamamen şans.*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/news

Independent Türkçe için çeviren: Onur Bayrakçeken

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU