Irak, Fransız Total ile gaz ve petrol alanında 27 milyar dolarlık anlaşma imzaladı

Anlaşmada günlük 85 bin varil petrol kapasitesine sahip Artavi Petrol Yatağı'nın kapasitesi geliştirilerek, günlük üretim 210 bin varile yükseltilecek ve bu alanda çalışan Iraklı kadro eğitilecek

Fotoğraf: Reuters

Irak, Fransız Petrol Şirketi Total ile gaz ve petrol alanında toplam 27 milyar dolarlık anlaşma imzaladı.

AA’nın Irak Başbakanlık ofisinden yapılan yazılı açıklamadan aktardığına göre, Fransız şirketiyle Başbakan Mustafa el-Kazımi başkanlığında petrol ve gaz alanının geliştirilmesi ve yatırım amaçlı anlaşma imzalandı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Buna göre, söz konusu anlaşmada günlük 85 bin varil petrol kapasitesine sahip Artavi Petrol Yatağı'nın kapasitesi geliştirilerek, günlük üretim 210 bin varile yükseltilecek ve bu alanda çalışan Iraklı kadro eğitilecek.

Anlaşmanın ikinci ayağı çerçevesinde ise 600 metrekare kapasiteli Artavi Gaz Sitesi inşa edilecek ve yerel pazarlar için günlük sıvı gazdan 3 bin ton LPG üretimi yapılacak.

Irak ve Fransa arasında imzalanan anlaşmayla ayrıca, güneş enerjisi kullanılarak 1000 megavat elektrik enerjisi üretecek tesisler kurulacak.

Söz konusu anlaşmanın toplam maliyetinin 27 milyar dolar olacağı açıklandı.

Petrol satışı varil başı 50 dolar olarak göz önünde bulundurulduğunda bundan 95 milyar dolar gelir elde edileceği kaydedildi.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU