Muhalefet liderlerinden 15 Temmuz mesajları: Tüm karanlık noktaları ortaya çıkarmak, o gece devleti sokaktan toplayan milletimize borcumuzdur

Muhalefet partisi liderleri, 15 Temmuz darbe girişiminin 5. yıldönümü nedeniyle mesajlar verdiler

Fotoğraf: AA

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "15 Temmuz’un tüm karanlık noktalarını ortaya çıkarmak, o gece devleti sokaktan toplayan milletimize borcumuzdur." ifadesini kullandı.

Kılıçdaroğlu, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişiminin 5. yılı dolayısıyla sosyal medya hesabından paylaşımda bulundu.

Hain terör örgütünün demokrasiye ve millete kastetmesinin üzerinden 5 yıl geçtiğini ifade eden Kılıçdaroğlu, "15 Temmuz’un tüm karanlık noktalarını ortaya çıkarmak, o gece devleti sokaktan toplayan milletimize borcumuzdur. 251 şehidimizi de FETÖ’nün devlete sızmasına göz yumanları da asla unutmayacağız" değerlendirmesini yaptı.

Akşener: Demokrasi kahramanı şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener de sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Demokrasimizi kesintiye uğratmak için milletimizin iradesini yok sayarak planlanan 15Temmuz darbe girişiminin yıl dönümünde; Millet iradesi karşısında hiçbir gücün duramayacağını bir kez daha hatırlatıyor, Demokrasi kahramanı şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum" ifadelerini kullandı.

 

Davutoğlu'ndan şahitlerin mezarlarına ziyaret

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, parti yöneticileri ile birlikte 15 Temmuz gecesi oğlu Abdullah Tayyip Olçok'la birlikte şehit düşen Erol Olçok’un Karacaahmet Mezarlığı’ndaki kabrini ziyaret etti. Ziyarette Gelecek Partisi MYK Üyesi ve Abdullah Tayyip Olçok'un annesi Nihal Olçok da yer aldı. 

Ziyaretin fotoğraflarını paylaşan Davutoğlu, "Kardeşim Erol Olçok’u, evladı Abdullah Tayyib’i, 'önce vatan' diyerek toprağa düşen tüm şehitlerimizi rahmetle anıyor, gazilerimizi selamlıyorum" ifadelerini kullandı

Babacan: Halkımız direnerek demokrasiye sahip çıktı

Partisinin Kahramanamaraş İl Kongresi'nde konuşan DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan ise, "Tarihimizin en kanlı gecesinde halkımız direnerek demokrasiye sahip çıktı. 15Temmuz’da darbeye direnirken şehit düşen tüm vatandaşlarımızı rahmetle anıyor, gazilerimize şükranlarımı sunuyorum" dedi.

Karamollaoğlu:  Kendi otoriter sistemini oluşturmak için bir masala çevirdi

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, 15 Temmuz darbe girişiminin yıldönümünde yaptığı değerlendirmede "İktidar 15 Temmuz'un aziz hatırasını ve ruhunu, o günün bize bıraktığı mirası kendi otoriter sistemini oluşturmak için bir masala çevirdi" ifadelerini kullandı.

Karamollaoğlu Twitter hesabından yaptığı paylaşımlarda, "15 Temmuz kalkışmasına nasıl ortam hazırlandığına, darbecilerin devlet içerisinde nasıl yerleşip kol saldığına milletimiz çok açık bir şekilde şahitlik etti. Bu gelişmelerde en büyük rolü bizzat iktidar partisi oynamıştı. Bu sebepledir ki bu girişim pek çok yönüyle siyasilerin, devletin ve milletimizin alması gereken derslerle doludur. 15 Temmuz süreci; geçmişten intikam alma hırsıyla kurumların ve kurumsallığın lağvedilmesinin bir ülke için nasıl büyük bir tehlike oluşturduğunu bizlere göstermiştir. Elbette 15 Temmuz, nesiller boyunca bir ülkeye yol gösterecek olan bir direniş destanıydı" ifadelerine yer verdi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

"İktidar 15 Temmuz'u kendi ikbali için kullandı"

Karamollaoğlu şöyle devam etti:

Ancak iktidar 15 Temmuz'un aziz hatırasını ve ruhunu, o günün bize bıraktığı mirası kendi otoriter sistemini oluşturmak için bir masala çevirdi. O direnişin ruhunu kendi ikbali için kullandı ve hâlâ da kullanıyor. İktidar 15 Temmuz'da toplumda oluşan birlik ve beraberlik ruhunu anlamadı. Tam tersi; giderek kutuplaşan, halktan kopan, herkesi ayrıştıran ve herkesi kriminalize eden bir siyaset anlayışı benimsedi. Bize göre 15 Temmuz ruhunu anlamak; hukukun, adaletin, liyakatin, şeffaf bir devlet yönetiminin oluşması için mücadele etmeyi gerektirir.

15 Temmuz şehitlerinin ruhunu incitmemek; suçluyu suçsuzu ayırt etmek, kurunun yanında yaş da yanabilir dememektir. Biz bu ruhun gerektirdiği gibi adaletin, özgürlüklerin, demokrasinin ve şeffaf bir yönetim anlayışının hakim olduğu bir Türkiye için var gücümüzle çalışmakta kararlıyız.

 

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU