Kılıçdaroğlu, Kutlu Adalı'nın KKTC'deki mezarını ziyaret etti

Kılıçdaroğlu konuşmasında, "Sağlıklı bir soruşturmayı yapmak ve sonuç almak artık Türkiye ve KKTC'deki siyasetçilerin ve savcıların namus borcudur" dedi

Fotoğraf: AA

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) 1996'da öldürülen gazeteci Kutlu Adalı'nın mezarını ziyaret etti.

Kutlu Adalı'nın eşi İlkay Adalı ve ailesiyle birlikte Adalı'nın Lefkoşa'daki kabrine ziyarette bulunan Kılıçdaroğlu, karanfil bıraktı ve dua etti.

Kılıçdaroğlu, burada basın mensuplarına, şunları söyledi:

Kutlu Adalı'nın katledilişinin üzerinden yıllar geçti, asıl failler bulunamadı. Soruşturma yetersiz. Soruşturmanın yetersiz olduğunu, delillerin yeteri kadar toplanamadığını Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi de kabul etti zaten. Şimdi asıl failler ortaya çıktı yıllar sonra. Sağlıklı bir soruşturmayı yapmak ve sonuç almak artık Türkiye ve KKTC'deki siyasetçilerin ve savcıların namus borcudur. Hiçbir faili meçhul cinayet kapatılmamalı, üstü örtülmemelidir, failleri yakalanmalı ve cezası verilmelidir. Bunu bekliyoruz, aile bunu bekliyor, yıllardır bekliyor. Failler ortada, biliniyor, katiller belli, biliniyor. Gereğinin yapılması lazım.

Kılıçdaroğlu, daha sonra Adalı ailesini evinde ziyaret etti.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Sedat Peker'in iddiaları

Yayınladığı videoda, geçmişte Korkut Eken'in Rum kesimine yardım ettiği suçlamasıyla Kutlu Adalı'ya suikast düzenlemek istediğini ileri süren organize suç örgütü liderliğinden aranan Sedat Peker, bunun için kendi kardeşini önerdiğini fakat daha sonra Adalı'nın kendisine yanlış tanıtıldığını öğrendiğini söylemişti.

Videonun yayınlanmasın ardından Sedat Peker'in kardeşi Atilla Peker, pazar günü "ruhsatsız silah bulundurmaktan" dolayı gözaltına alınmıştı. Eminiyet ayrıca, Kutlu Adalı cinayetiyle ilgili de Atilla Peker'in ifadelerini almıştı.

Korkut Eken ise yaptığı açıklama, PKK'nın Rum tarafına yaralı taşıdığı ve bunun Atilla Peker ile Kuzey Kıbrıs'a gittiğini, Kutlu Adalı'yı hiç tanımadığını söylemişti.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, organize suç örgütü elebaşı Sedat Peker'in kardeşi Atilla Peker'in "Gazeteci Kutlu Adalı'nın Kıbrıs'ta öldürülmesi" olayına ilişkin iddialarıyla ilgili 1 Haziran'da soruşturma başlatmıştı.

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ise 2 Haziran'da yaptığı yazılı açıklamada, 1996'da işlenen gazeteci Kutlu Adalı cinayetine ilişkin, "KKTC Meclisinde kurulan Araştırma Komitesinin çalışmaları ile İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığının başlatmış olduğu soruşturmayı büyük bir hassasiyetle yakından takip ettiğimi belirtmek isterim." değerlendirmesinde bulunmuştu.

 

Independent Türkçe, AA
 

DAHA FAZLA HABER OKU