ABD'li bilim insanı, UFO'ları yorumladı: "Bu şeylerin içinde insan olamaz"

UFO uzmanı, bu araçlara insanların pilotluk yapamayacağını söylüyor. Gizemli araçların pilotları insan olsa bile onları muhtemelen araçta bizzat bulunmadan kontrol ediyor

2015 tarihli bir videodan alınan görüntü, bulutların arasında süzülerek rüzgara karşı hareket eden bir nesneyi gösteriyor (ABD Savunma Bakanlığı)

ABD'deki Güney Kaliforniya Üniversitesi'nde öğretim üyesi ve UFO uzmanı Prof. Dr. Madhu Thangavelu, savaş pilotlarının kaydettiği UFO görüntülerini yorumladı. 

Business Insider'a konuşan Thangavelu, uzaylıların varlığına dair somut bir kanıt olmasa da UFO'ların "anlayışımızın çok ötesinde teknolojik eserler" olduğunu ifade etti.

ABD Donanması'ndan emekli olan savaş pilotları, geçen ay CBS kanalındaki 60 Dakika programına konuk olmuş ve UFO'ları neredeyse her gün gördüklerini söylemişti.

2019'da Pentagon, savaş pilotlarının kaydettiği UFO görüntülerinin gerçek olduğunu doğrulamış ve araştırılması için özel bir görev gücü kurmuştu.

ABD'li yetkililer bu gizemli cisimlerin uzaylılara ait olduğuna dair hiçbir kanıt bulamadı. Ancak bunlara dair çok az şey bilindiği için uzaylı ihtimalini gözardı etmedikleri aktarılıyor.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Profesör Madhu Thangavelu da uzaylıların varlığına dair henüz kanıt bulunmadığını vurguluyor. Bu durum, uzaylı ihtimalinin masadan kaldırıldığı anlamına gelmiyor ama Thangavelu, "Bilimde somut kanıtlar önemlidir" diyor.

Diğer yandan Thangavelu'ya göre bu videolar her halükarda kolayca açıklanamayacak şeyler gösteriyor.

Pentagon'un 25 Haziran'da sunması beklenen UFO raporuna ve NASA'nın yürüteceği araştırmalara işaret eden akademisyen, "Bunlar tamamlandıkça daha fazla kanıt görmemiz mümkün" ifadelerini kullanıyor.

"Bunları insanlar kullanamaz"

CBS televizyonuna konuşan ve UFO'larla karşılaştıkları anları aktaran emekli savaş pilotları, gizemli cisimlerin çok hızlı hareket ettiğini, ani manevralar yaptığını ve birden kaybolup yeniden belirebildiğini dile getirmişti.

Profesör Thangavelu'ya göre söz konusu nesnelerin bu denli hızlı hareket edebilmesi, mevcut fizik ve mühendislik bilgimizle açıklanamıyor. O yüzden de bunu sağlayan, UFO'larda kullanılan son derece ileri bir teknoloji olabilir.

Ayrıca UFO uzmanı, söz konusu araçlara insanların pilotluk yapamayacağını söylüyor. Buna göre gizemli araçların pilotları insan olsa bile onları muhtemelen araçta bizzat bulunmadan kontrol ediyor.

Çok hızlı hareket eden bu şeylerin içinde bir insan olsaydı, hızlanma yüzünden ezilirdi.

Thangavelu ayrıca, bu UFO'ların, rakipleri tarafından ABD'yi gözetlemek için kullanıldığına dair teorileri de reddediyor. Bilim insanı, bu doğru olsaydı toplanan istihbaratların sonucunun siyasi arenada kendini belli edeceğini düşünüyor. 

Öte yandan profesör, teknolojik gelişmelerin çok hızlı gerçekleştiğini ve tarihte nispeten küçük bir zaman dilimine yayıldığını vurguluyor. Buna göre söz konusu cisimler, yetkililerin tamamen anlayamadığı teknolojik yeniliklerin sonucu olabilir.

Profesöre göre bunlar ister uzaylılar, ister diğer ülkelerin yeni teknolojileri veya çok gizli projeleri olsun, ABD'nin bunları anlama yeteneği, bildiklerinin kapsamı sınırlı olduğu için yetersiz kalıyor.

Thangavelu bu durumu ünlü mucit ve yazar Arthur C. Clarke'dan bir alıntıyla açıklıyor:

Yeterince gelişmiş bir teknoloji sihirden ayırt edilemez.

 

Independent Türkçe, Business Insider, Global News

Derleyen: Çağla Üren

DAHA FAZLA HABER OKU