Dünya Sağlık Örgütü transseksüelliği “ruhsal bozukluk” sınıflandırmasından çıkardı

“DSÖ’nün ‘cinsel kimlik bozukluğu’ ifadesini listeden çıkarmasının, dünya çapındaki trans bireyler üzerinde özgürleştirici bir etkisi olacak”

Fotoğraf: AFP

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) artık transseksüelliği “ruhsal bozukluk” olarak sınıflandırmayacak.

Hastalıkların küresel çapta tanımlanması için bir rehber niteliği gören Hastalıkların ve İlgili Sağlık Sorunlarının Uluslararası İstatistiksel Sınıflaması listesini güncelleyen Dünya Sağlık Örgütü, transseksüelliği “ruhsal bozukluk” sınıflandırmasından çıkaracağını geçen yıl haziranda duyurmuştu.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Güncellemenin onaylanmasıyla “cinsiyet kimliği bozuklukları” ifadesi “cinsiyet uyuşmazlığı” olarak değiştirildi. Öte yandan “cinsiyet uyuşmazlığı”, “ruhsal bozukluklar” bölümünden çıkarılarak “cinsel sağlık” bölümünün altında listelendi. Listedeki değişiklikler 1 Ocak 2022’de yürürlüğe girecek.

Dünya Sağlık Örgütü’nün transseksüelliği “ruhsal bozukluk” sınıflandırmasından çıkarma kararı pek çok LGBT+ aktivisti tarafından memnuniyetle karşılandı.

İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün (Human Rights Watch) LGBT+ sorumlusu Graeme Reid şunları söyledi:

“Dünya Sağlık Örgütü’nün ‘cinsel kimlik bozukluğu’ ifadesini listeden çıkarmasının, dünya çapındaki trans bireyler üzerinde özgürleştirici bir etkisi olacak. Hükümetler, artık resmen geçersiz olan bu tanıyı zorunlu kılan ulusal sağlık sistem ve yasalarını hızla yeniden düzenlemeli.”

 

 

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/life-style

Independent Türkçe için çeviren: Sezin Bala

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU