Simone Biles, jimnastik şampiyonasında yaptığı hareketle tarihe geçti

Olimpiyat altın madalyasına sahip jimnastikçinin 18 ayın ardından katıldığı ilk yarışmada gerçekleştirdiği zor hareket büyük beğeni aldı

22 Mayıs 2021 Cumartesi Günü Simone Biles, Indianapolis'teki US Classic jimnastik etkinliğinde atlama masasında (AP)

Simone Biles yarışma esnasında çifte Yurçenko atlayışı gerçekleştiren ilk kadın jimnastikçi olarak tarihe geçti.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

24 yaşındaki Biles, antrenman seansında denemesini yaptıktan bir gün sonra cumartesi günü Indianapolis'teki US Classic'te hareketi başarıyla gerçekleştirdi.

Jimnastikçi tüm zamanların en iyisi olma statüsüne gönderme yaparak, hareketi üzerinde suni elmaslardan yapılma bir keçi figürü (İngilizce GOAT, tüm zamanların en iyisi anlamına gelen "greatest of all time"ın kısaltması -ç.n.) bulunan beyaz bir mayoyla gerçekleştirdi.

Performansından sonra Biles, sporun ikili Yurçenko atlayışını çok daha kolay atlayışların yalnızca çok az önüne koyan puan sistemini eleştirdi.

Biles "Sonunda bunu bir yarışmada gerçekleştirmek çok güzeldi, istediğimiz doğru değere sahip olmadığını biliyorum ama bunu yine de yapabiliyorum, o halde neden yeteneğimi ve atletizmimi göstermeyeyim" ifadelerini kullandı.

"Bu (Uluslararası Jimnastik Federasyonu)'nun sorunu, benim değil" diye ekledi.

Açık uçlu bir puanlama sistemine sahipler ve şimdi insanlar çok ileride ve farkı açıyor diye sinirleniyorlar.

Oldukça zor olan bu hareket, Biles'ın atlama masasında geriye doğru bir parende atmasını, ardından elleriyle bacakların arkasını tutarken bacaklar düz halde iki ters takla atmasını gerektiriyor.

58,400 ile etkinlikte en iyi genel skoru elde eden Biles, 2016 Rio Olimpiyatları'nda 4 altın ve bir bronz madalya kazanmıştı.

Şimdi, temmuzda Tokyo Olimpiyatları'na gitmeden önce haziranda ABD Olimpiyat takımı denemelerinde yarışacak.

Team USA, paylaştığı tweet'te "Tarihte bir yarışma sırasında çifte Yurçenko atlayışını gerçekleştiren ilk kadın. Ağzımız açık kaldı. @Simone_Biles hâlâ havada" ifadelerine yer verdi.*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/sport/olympics

Independent Türkçe için çeviren: Noyan Öztürk

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU