Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine yeni soruşturmalar: Özel güvenlikler bize yönelik şiddetini artırmaya başladı

Hakkında soruşturma açılan Enes Gözüküçük, "Tutanağa yalan yanlış bilgiler yazılmış. Olay anında yanımda olmayan kişilerin bile isimleri yazılmış" diye konuştu

Fotoğraf: Twitter @boundayanisma

Prof. Dr. Melih Bulu’nun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Boğaziçi Üniversitesi’ne (BÜ) rektör olarak atanmasının ardından rektörün seçimle göreve gelmesi talebiyle başlayan protestolara katılan öğrencilere peş peşe yeni soruşturmalar açılmaya başlandı.

Boğaziçi Üniversitesi Kimya Bölümü 2. sınıf öğrencisi Olcay Atik, rektörlük binasına "Kayyumluk" tabelasını astığı gerekçesiyle soruşturma açıldığını belirtti.

"Video gizlice çekilmiş"

Cumhuriyet'ten Zehra Özdilek'in haberine göre; Atik "Soruşturma dosyasına güvenliğin çektiği bir video kaydı da konulmuş. Video gizlice çekilmiş. Melih Bulu başa getirildiğinden beri çeşitli icraatlarda bulundu. En son okulumuza 50’den fazla güvenlik kamerası yerleştirildi. Bu kameraların Bulu’yu protesto edenleri gözlemek için keyfi getirildiği çok bariz. Üniversitemizin çok kısıtlı bütçesi var. Kimya laboratuvarlarının muslukları çalışmıyor, deney tüpleri yok. Dönemin sonunda bu gereçler alınamadığı için bizden para isteniyor. Ama nasıl oluyorsa bir sürü kamera yerleştirip öğrencilerin gizlilik alanlarını ihlal edecek eylemlerde bulunuyorlar. Şu an aynı yere konumlanmış aynı yöne bakan iki kameranın önündeyim. Gerçekten içler acısı bir durum. Soruşturmalar da, Bulu’nun icraatleri de hukuksuz" diye konuştu.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

"Özel güvenlikler bize yönelik şiddetini artırmaya başladı"

"Güvenlik görevlisine işini yaptırmamak" gerekçesiyle hakkında soruşturma açılan Boğaziçi Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri 4. sınıf öğrencisi Enes Gözüküçük ise şunları kaydetti:

Bana soruşturma kampusun bahçesine çadır kurduğumuz için açılmış. Çadır kuracakken güvenlik bizi tehdit edip ittirmeye başlamıştı. Kampus içindeki sivil polislerden güç alan özel güvenlikler bize yönelik şiddetini artırmaya başladı. Tutanağa yalan yanlış bilgiler yazılmış. Olay anında yanımda olmayan kişilerin bile isimleri yazılmış. Buradaki öğrencilerin tamamı okulunu önemseyen, akademide kariyer yapmak isteyen insanlar olduğu için onları bir şekilde bu soruşturmalarla korkutmaya çalışıyorlar.

 

 

 

Cumhuriyet

DAHA FAZLA HABER OKU