ABD'de "mucize tedavi" diye çamaşır suyu çözeltisi satanların 1 milyon dolardan fazla kazandığı ortaya çıktı

"Mucize Mineral Çözeltisi" adlı ürünün Kovid-19 ve kanser dahil pek çok hastalığa iyi geldiği iddia ediliyor

Mayıs 2020'de Genesis II Sağlık ve Şifa Kilisesi'nin Avustralya koluna "Mucize Mineral Çözeltisi" yüzünden ceza verilmişti (Florida Bölge Mahkemesi)

ABD'nin Florida eyaletinde büyük jüri, Mark Grenon'u ve üç oğlunu, çamaşır suyu çözeltisini Kovid-19, kanser ve otizm dahil pek çok hastalığa iyi gelen "mucize tedavi" olarak satmakla itham etti.

İddianamede, Grenonların "Mucize Mineral Çözeltisi" (MMÇ) adlı üründen ülke genelinde on binlerce şişe sattığı ve 1 milyon dolardan (yaklaşık 8 milyon 300 bin TL) fazla para kazandığı yazıldı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Florida Güney Bölgesi Başsavcılığı 23 Nisan'da, MMÇ'nin su ve sodyum klorit içerdiğini, ağızdan alındığında endüstriyel su arıtımında ve tekstil sanayisinde kullanılan klordioksite dönüştüğünü açıkladı.

ABD Gıda ve İlaç Dairesi geçen sene, Genesis II Sağlık ve Şifa Kilisesi eliyle satılan ürünün "kanıtlanmamış ve potansiyel olarak zararlı" olduğu konusunda uyarmıştı.

Savcılar, Mark'ın kurduğu ve başpiskoposluğunu yaptığı kilisenin çamaşır suyu solüsyonunu yasal kılıfa uydurmak için kullanıldığını söyledi.

Öte yandan Jonahtan Grenon ve Jordan Grenon, geçen yaz savcıların bir şikayetiyle yakalanmıştı. İkili halk sağlığını tehdit ettikleri ve mahkemeye gelmeme ihtimalleri olduğu için gözaltında tutuluyor.

Yetkililer o dönemde Jonathan'ın evinde yapılan aramada yaklaşık 4,5 ton sodyum klorit tozu, binlerce MMÇ şişesi ve ateşli silahlar ele geçirildiği bildirdi.

Öte yandan Mark ve Joseph'in şu anda Kolombiya'da olduğu açıklandı. Baba oğulun Santa Marta kentinde bir sağlık merkezi açtığına, müşterilerin ayda yaklaşık 5 bin dolar (yaklaşık 41 bin TL) vererek tesiste kaldığına ve MMÇ aldığına inanılıyor.

Savcılar, daha önce Grenonlara tehlikeli çözeltiyi satmamalarının emredildiğini ancak bunun ihlal edildiğini de bildirdi. Aile bir mahkeme başkanını tehdit etmekle de suçlanıyor.

Grenonlar komplo ve mahkemeye itaatsizlik suçlarından mahkum edilirse ömür boyu hapis cezasına çarptırılabilir.

 

Independent Türkçe, New York Times, Guardian

Derleyen: Uğurcan Yıldız

DAHA FAZLA HABER OKU