Dörtyol'a gönderilen 100 attan 11'inin öldüğü, diğerlerinin Ülkü Ocakları'na bağışlanmak üzere satıldığı iddia edildi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Hatay Dörtyol Belediyesi’ne hibe ettiği 100 atın kaybolmasıyla ilgili yeni bir iddia ortaya atıldı

İBB’nin bir protokol ile Dörtyol Belediyesi’ne hibe ettiği atların akıbeti hakkında yeni bir iddia ortaya atıldı / Fotoğraf: Twitter

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) üzerinden Hatay’ın Dörtyol Belediyesi’ne hibe edilen 100 atla ilgili tartışmalar devam ediyor.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Atlarla ismi anılan Dörtyol Belediye Başkanı Fadıl Keskin partisi MHP’den istifa ettikten sonra TELE1’e bir açıklama yapmıştı. Keskin, “Partime zarar gelmesin diye istifa ettim” derken “Atların sucuk yapıldığı iddiası asılsızdır. İnsanların attan sucuk yapmaya ihtiyacı yok. Atları teslim ettiğimiz kişi atları elinden kaçırdı. Kaymakamlık da bunu soruşturuyor” ifadelerini kullanmıştı.

"Satılıp Ülkü Ocakları'na bağışlandı"

Keskin’in açıklamalarının ardından atların nerede olduğu sorusu gündeme geldi. TELE1’e konuşan CHP Dörtyol Belediye Meclis Üyesi ve Grup Sözcüsü Avukat Emre Arık, atların satılıp Ülkü Ocakları’na bağış yapıldığını iddia etti.

İddiaya göre, Ferhat Erkin isimli şahıs MHP’li Hatay Dörtyol Belediyesi çalışanı. Erkin’in ağabeyi Ali Erkin’in de Dörtyol’da Atatürk Konağı etrafında bir kahvaltı salonu var.  Salonun bir kısmı da at çiftliği olarak kullanılıyor.

Arık, atların akıbeti ile ilgili iddiaları şu şekilde anlattı:

”İstanbul Büyükşehir Belediyesi bu atları vereceğini duyurunca Ferhat Erkin, Dörtyol Belediye Başkanı Fadıl Keskin ile konuştu. Amaç atları Atatürk Çiftliği’nde kendi adlarına işlemekti. İBB 100 at verdi. İlk 50 atı Fadıl Keskin teslim aldı. İkinci 50 atı ise Ferhat Erkin teslim aldı. Celal Ceren ise bir diğer isim. Celal Ceren hem MHP Yöneticisi hem at çiftliğinin ortağı. Alınan atların bakımı çok zor olunca atlara bakamıyorlar. Atların 11’i ölüyor. Ardından belediyeye gidiyorlar ve atlara bakamadıklarını söylüyorlar. Fadıl Keskin ise ‘siz istediniz getirdik’ diyerek cevap veriyor. Sonra ilçe tarıma gidiyorlar. İlçe tarım ise atlara bakamadıkları gerekçesiyle at başına 1000 TL ceza kesiyor. Durum böyle olunca son çare atları satıyorlar. Atları satarken gelirlerini de Ülkü Ocakları’na bağışlayacaklarını söylemişler”

İBB: Sorumluluk Dörtyol Belediyesi'ne ait

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ise Dörtyol'a gönderilen atların kaybolması üzerine 18 nisan tarihinde bir açıklama yaspmış ve sorumluluğun Dörtyol Belediyesi'nde olduğunu duyurmuştu.

 

Independent Türkçe, TELE1

DAHA FAZLA HABER OKU