Çinli yetkiliden, "aşıların etkinliği düşük" haberleri üzerine yeni açıklama: Yanlış anlaşıldım

Çin Hastalık Kontrol Merkezi Direktörü Gao Fu, "Farklı aşı türlerinin art arda uygulanmasıyla etkinliğin artırılmasının bir yöntem olabileceğini öneriyorum" diye konuştu

Fotoğraf: AA

Çin Hastalık Kontrol Merkezi Direktörü Gao Fu, ülkede Kovid 19'A karşı geliştirilen aşıların enfeksiyondan koruma oranının "düşük" olduğuna ilişkin ifadeler kullandı. Sözlerinin dünyada yankı bulması üzerine bir açıklama daha yapan yetkili, yanlış anlaşıldığını söyledi.

Çengdu kentinde bir basın toplantısı düzenleyen Gao, "Mevcut aşıların etkinliğinin yüksek olmamasına dair sorunu çözmek için iki yöntemi değerlendiriyoruz" dedi. Çinli yetkili, seçeneklerden birinin doz miktarının değişimi, iki doz arasındaki sürenin değiştirilmesi veya doz sayısının artırılması olduğunu söyledi.

Gao, aşıların etkisini artırmak için ikinci bir seçenek olarak farklı teknik özelliklerdeki aşıları karıştırmayı düşündüklerini de açıkladı. Çin Hastalık Kontrol Merkezleri'nin Direktörü, "Bağışıklık kazandırma süreci için farklı aşıları birlikte kullanıp kullanmamız gerektiğini resmen gözden geçiriyoruz" diye konuştu.

"mRNA aşılarının faydaları gözden geçirilmeli"

Geçmişte mRNA aşılarının güvenliğini sorgulamış olan Gao'nun bu kez bu aşıları övmesi de dikkat çekti. Gao, "Herkes mRNA aşılarının insanlığa sağlayacağı faydaları gözden geçirmeli. Bunları yakından takip etmeliyiz ve elimizde hazırda birkaç tip aşı var diye bunları gözardı etmemeliyiz" ifadelerini kullandı.

Dünya basını, Gao'nun basın toplantısına ilişkin haberlerde Çinli bir yetkilinin ilk kez kamuoyu önünde Çin menşeli aşıların etkinlik oranlarını sorguladığına dikkat çekti.

Çin basınında yer alan haberlere göre Gao Fu katıldığı etkinlikte, “Hastalık Kontrol Merkezi mevcut aşılarının yüksek olmayan etkililik oranı sorununu çözmeyi düşünüyor” dedi. Çin’de yoğun olarak kullanılan sosyal paylaşım platformu Weibo’dan kaldırılan paylaşımda ise Gao’nun yorumunun çok samimi olduğu belirtildi. Çok takip edilen Vaccines and Science isimli hesapta, “Fakat aşı olmak ülkeyi korumak için çok önemli. Aşı olmak için aşının mükemmelleşmesini bekleyemeyiz” dedi.

"Aşı etkinliği hakkında bir vizyon sundum"

Birgün'de yer alan habere göre; Gao Fu, açıklamalarının tüm dünyada “Çin, aşılarının etkinlik düzeyinin düşük olduğunu kabul etti” şeklinde yansıması ardından bir açıklama daha yaptı.

Global Times’a konuşan Fu, sözlerinin yanlış anlaşıldığını söyledi. Aşı etkinliği hakkında bir vizyon sunduğunu söyleyen Gao Fu, “Farklı aşı türlerinin art arda uygulanmasıyla etkinliğin artırılmasının bir yöntem olabileceğini öneriyorum” dedi.

Gao Fu, insanları aşı olmaya çağırdı, “Aşılar adil kullanılmalı ve dünya aşıları paylaşmalıdır. Dünya aşıları paylaşmazsa virüs dünyayı paylaşacak ”dedi.

Türkiye ve Brezilya'dan farklı veriler

Hacettepe Üniversitesi Türkiye'de kullanılan Çin'in Sinovac firmasının ürettiği Coronavac aşısının etkinlik oranını yüzde 83,5 olarak açıklamıştı.

Aynı aşıyı kullanan Brezilya'da ise  üçüncü faz denemeleri sonucu aşının yüzde 50,7 oranında etkili olduğu açıklandı.

 

 

 

 

Global Times, Birgün ,ındependent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU