Bakan Koca: Teravih namazları açık olacak ama toplu etkinlikler yasak

Sağlık Bakanı Koca, Ramazan ayı boyunca uygulanacak sokağa çıkma yasakları sırasında camilerin açık olacağını ve teravih namazlarının kılınabileceğini açıkladı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye Büyük Millet Meclis'inde parlamento muhabirlerinin sorularını yanıtladı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)Bakan Koca, Biontec-Pfizer aşısı hakkında “Şu an Türkiye'ye geldiği doz miktarı 2,8 milyon oldu. Bir hafta 10 gün içinde de 4,5 milyona tamamlanmış olacak" dedi.

“Teravihler açık olacak”

Bakan Koca, gazetecilerin “Ramazan ayında teravih namazları kılınabilecek mi sorusuna şöyle yanıt verdi:

"Teravihler kapalı olmayacak. Bu noktada hassasiyet gösterilerek, tedbirler alınarak kılınmaya devam edilecek. Diyanet İşleri Başkanımızın da bu konuda bir açıklaması olacak. Ama iftar ve sahuur gibi toplu etkinlikler Sayın Cumhurbaşkanımızın da açıkladığı gibi yasak olacak"

Bakan, okullarla ilgili kararın ise Valilikler ve İl Hıfzıssıhha Kurulları tarafından verileceğini söyledi.

Aşıda seçme hakkı olacak

Koca, vatandaşlara aşı konusunda tercih hakkı verilip verilmeyeceği yönündeki soruya ise, “Sırası gelen, 'Ben Biontec aşısı olmak istemiyorum' dediğinde, bir başka, Sinovac aşısı olabilir olacak. Bu anlamda sırası gelenin yaptırmama hakkı olacak" diye yanıt verdi.

"Mutasyon her geçen gün artıyor” diyen Bakan Koca ayrıca, mutasyonun Türkiye'deki oranının şu anda yüzde 75'lere ulaştığını da söyledi.

AK Parti kongreleri sorusuna yanıt

"AK Parti kongrelerinin haritayı kırmızıya döndürdüğüne yönelik muhalefetin eleştirileri var. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?" şeklindeki bir soruya da yanıt veren Koca, "Bu konuyu gündemde tutmanın kimseye faydasının olmadığı kanaatindeyim. Bugüne kadar bilgilendirmelerimizde Bilim Kurulu üyelerimiz dahil olmak üzere kapalı ortamlarda virüsün bulaştığını biliyoruz. Bu bilgilendirme de bir değişiklik söz konusu değil dolayısıyla herkesin bu mücadelede üzerine düşen sorumluluğun gereğini yapması gerektiği kanaatindeyim. Buradan bir ayrıcalık çıkarma hikayesini oluşturmanın doğru olmadığı kanaatindeyim" dedi.

 

Independent Türkçe, AA

DAHA FAZLA HABER OKU