Hitler'in Propaganda Bakanı Goebbels'in "seks malikanesi", artık sanatçılara ve göçmenlere hizmet edecek

Goebbels'in kendi ailesini yanına almadan önce bu konutta Çek film yıldızı Lida Baarova dahil bazı genç aktrislerle evlilikdışı ilişki yaşadığı iddia ediliyor

Bogensee Gölü civarındaki konutun yapıldığı arazi Goebbels'e doğum gününde hediye edilmişti (Wikimedia/AFP)

Almanya'da Adolf Hitler'in Propaganda Bakanı Joseph Goebbels'in "seks malikanesi" olarak bilinen konut, alınan yeni karar uyarınca bir sanat merkezine dönüştürülecek ve bu yerleşkede ihtiyaç sahibi bazı gruplar için bir yaşam alanı oluşturulacak.

Mirror'ın haberine göre Bogensee'deki konutun bazı bölümlerinin hazırlanan plan çerçevesinde atölye, tiyatro ve müze olarak kullanılacağı, yerleşkenin ayrıca göçmenler ve engelliler dahil toplumdaki dezavantajlı kişilere hizmet edeceği kaydedildi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Projenin arkasındaki LKC Bogensee organizasyonunun sözcüsü Arnim Beutel, Nazi lideri Hitler ve Goebbels'in topluma yaşattığı acılara göndermede bulunarak, "(Hayatta olsalar) onların yapacağının tersini yaptığımız için bu projeden nefret ederlerdi… Burayı kültür, eğitim ve sağlık hizmetlerinin merkezi haline getirmek istiyoruz" diye konuştu.

Toplamda 70 oda, özel bir sinema ve sığınağın bulunduğu konutun dönüşüm çalışmalarının masraflı olması bekleniyor. Yerleşke ayrıca, Soğuk Savaş döneminden kalma Sovyet tarzı yapılar içeriyor.

Başkent Berlin yakınlarındaki Bogensee bölgesinde yer alan arazi, Goebbels'e 1936'da doğum gününde armağan edilmiş ve malikanenin yapımına bir servet harcanmıştı.

Jerusalem Post'un haberine göre bazı tarihçiler, Goebbels'in ailesini bu eve taşımadan önce malikanede Çek film yıldızı Lida Baarova da dahil olmak üzere bazı genç aktrislerle birkaç evlilikdışı ilişki yaşadığını iddia ediyor.

Konut, Goebbels'in 18 Şubat 1943'te ünlü "Topyekûn Savaş" çağrısını kaleme aldığı yer olarak da biliniyor.

Goebbels'in eşini ve 6 çocuğunu öldürüp intihar etmesinin ardından bu yerleşke Doğu Almanya kontrolüne geçmişti. Stalin döneminde konut genişletilmiş ve Soğuk Savaş'ın büyük kısmında bir kolej olarak hizmet etmişti.

Almanya'nın yeniden birleşmesinden bu yana, Berlin Belediyesi'nin sorunlu geçmişi ve yüksek bakım maliyetleri nedeniyle mülk bir türlü satılamamıştı.

Yerel medyaya göre her yıl 230 bin euro (yaklaşık 2 milyon TL) civarında olduğu tahmin edilen masraflar yüzünden yerleşkenin içi kullanılamaz hale gelmişti.


Independent Türkçe, Mirror, Jerusalem Post

DAHA FAZLA HABER OKU