Afganistan'da 3 kadın televizyon çalışanının öldürüldüğü saldırıyı IŞİD üstlendi

IŞİD, geçtiğimiz aralık ayında da aynı televizyon kanalında çalışan kadın gazeteciyi öldürmüştü

Afgan yetkililerin açıklamasına göre Enikas televizyon kanalı için çalışan 18 ve 20 yaşları arasında olan üç kadın hayatını kaybederken saldırıya uğrayan dördüncü bir kadın ağır yaralandı / Fotoğraf: Reuters

Afganistan'ın doğusundaki Nangarhar vilayetinde bir özel kanalda çalışan 3 kadın personel uğradığı silahlı saldırıda hayatını kaybetti. 

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Nangarhar Emniyet Müdürlüğü Sözcüsü Farid Han, Enikas televizyon kanalında çalışan 3 kadın personelin Nangarhar'ın merkezi Celalabad şehrinde kimliği belirsiz bir kişinin silahlı saldırısına uğradığını söyledi.

Han, saldırıda 3 kadının yaşamını yitirdiğini, saldırganın bölgeden kaçtığını belirtti.

Afgan yetkililerin açıklamasına göre silahlı saldırıya uğrayan dördüncü bir kadın ağır yaralandı.

Enikas televizyonundan yapılan açıklamada da öldürülen kadınların televizyon kanalının seslendirme bölümünde çalıştığı bildirildi.

Saldırıyı IŞİD üstlendi

Reuters’in haberine göre, Afganistan'ın doğusunda dün gece meydana gelen ve üç kadın medya çalışanının hayatını kaybetmesine neden olan saldırıyı IŞİD üstlendi.

SITE istihbarat grubu Afganistan'da faal olan militan grubun Afganistan'ın doğudaki kenti Celalabad'da bir televizyon kanalında çalışan üç kadını hedef aldığını açıkladı.

malala.jpg
IŞİD geçtiğimiz aralık ayında da Enikas televizyonunda çalışan kadın gazeteci Malalai Meyvand'ı öldürmüştü / Fotoğraf: Twitter

 

Aynı televizyonun çalışanlarına yönelik ikinci saldırı

Öte yandan Aralık 2020'de de aynı televizyon kanalında çalışan kadın gazeteci Malalai Meyvand, uğradığı silahlı saldırıda yaşamını yitirmiş ve o saldırıyı da IŞİD üstlenmişti.

Gazeteciler Koruma Kurumunca yapılan bir araştırmaya göre ise, ülke genelinde son 4 ayda 5 gazeteci öldürüldü.

 

Reuters, AA

DAHA FAZLA HABER OKU