Siyanürle deney kazası haberinin altından cinayet şüphesi çıktı

Üniversite öğrencisi ailesine "şerbet" diye siyanür içirdiği iddia edildi. Anne ve baba öldü, kardeşler tedavi altında

İzmir'in Bayraklı ilçesinde üniversite öğrencisinin internetten sipariş ettiği siyanürle "yeni bir şerbet yaptım bir tadın" diyerek hazırladığı sıvıyı içen anne ve babası hayatını kaybetti.

Siyanürden etkilenen üniversite öğrencisinin iki kardeşi ve kendisi hastanede tedavi altına alındı.

Soğukkuyu Mahallesi'nde bir apartmanda yaşayan Dokuz Eylül Üniversitesi Kimya Bölümü öğrencisi Mahmut Can Kalkan (21), internetten siparişle potasyum siyanür aldı. 

İddiaya göre, üniversite öğrencisi dün akşam evde siyanür kullanarak bir sıvı hazırladı. Daha sonra bu sıvıyı, annesi Fatma ve babası Mehmet Kalkan'ın "değişik bir şerbet yaptım bir tadın" diyerek içmelerini sağladı.

Anne ve baba siyanürü içer içmez fenalaştı. Üniversite öğrencisi, 16 yaşındaki Mehmet Taha'ya da içirmek istedi ancak kardeşi, anne ve babasının fenalaştığını görünce kabul etmedi. Bu sırada Mahmut Can Kalkan, zorla içirmeye çalıştığı sırada sıvıyı kardeşinin üzerine döktü. 

Fenalaşan Fatma Kalkan'ın komşularına haber vermesi üzerine 112 Acil Servis ekiplerinden yardım istendi.

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırılan baba Mehmet Kalkan ile Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne kaldırılan anne Fatma Kalkan müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

Siyanürden etkilenen Mehmet Taha ve 4 yaşındaki Emir Can Kalkan, Ege üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne kaldırıldı.

Mahmut Can Kalkan tedavisinin ardından polislerce gözaltına alındı.

Olayın hemen ardından durumun bir kaza olduğu iddia edilmişti. 

Kalkan'ın son zamanlarda internet üzerinden ticaret yaptığı ve bu süreçte para kaybı yaşadığı için psikolojisinin bozulduğu, ayrıca kimya bölümü öğrencisi olmasından dolayı evde de zaman zaman deneyler yaptığı belirtildi.

Öte yandan İl Sağlık Müdürlüğü ve AFAD ekipleri evde incelemelerde bulundu. Yetkililer durum tespiti yaparak, binada yaşayan diğer vatandaşların durumuyla ilgili bilgi aldı. 

 

Independent Türkçe / Ajanslar


 

DAHA FAZLA HABER OKU