Eski başkanın mülkünün üzerinde "Trump'ı mahkum edip içeri tıkın" pankartı dalgalandırıldı

Uçuş, eski başkanın avukatları azil davasında savunmaya başladığı esnada gerçekleşti

Trump başkanlık koltuğunu bıraktıktan sonra Florida'daki konutuna geçmişti (AFP)

Bir uçak, Donald Trump'ın Florida'daki mülkü üzerinde havalanarak gökyüzünde "Trump'ı mahkum edip içeri tıkın!" yazılı bir pankartı gezdirdi.

Hafif uçak, tam da Trump'ın hukuk ekibinin tarihi ikinci azil davasında savunmaya başladığı sırada eski başkanın Mar-a-Lago'daki konutunun üzerinde tur atmaya başladı.

CNN'den Jim Acosta cuma günü paylaştığı tweet'te, "Savunma ekibi bugün sunumuna başlarken, tamamı büyük harflerle hazırlanmış pankart Trump'ın Palm Beach'teki tesislerinin üzerinde uçuruldu" ifadesini kullandı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Eski başkanın avukatları, Temsilciler Meclisi'nin azil yöneticilerinin Trump'a karşı dava tezlerini sunmasından üç gün sonra savunmalarına başladı.

Senatörlere, 6 Ocak'taki şiddet olayları sırasında isyancıların parlamenterlere ne kadar yaklaştığını gösteren bir dizi şok edici güvenlik kamera görüntüsü izlettirildi.

Trump'ın avukatları, müvekkillerinin olayların öncesinde bir mitingde destekçilerini "savaşmaya" çağırmış olmasına rağmen Kongre Binası'na yapılan saldırıdan hiçbir şekilde sorumlu olmadığını savundu.

Michael T. van der Veen, "Başkanın kanunsuz davranışları istediğini, arzuladığını veya teşvik ettiğini iddia etmek akıl almaz ve korkunç bir yalandır" dedi.
 


Son eylemin öncesinde, bir başka uçak geçen haftalarda Mar-a-Lago semalarında "Trump gelmiş geçmiş en kötü başkan" yazılı bir pankartı uçurmuştu.

Davanın sonunda yapılacak oylamada Trump'ın mahkum edilmesi için 67 senatörün oyuna ihtiyaç duyulacak.

Bu nitelikli çoğunluk aşılır ve Trump mahkum edilirse, Senato eski başkana karşı harekete geçebilir ve salt çoğunluğun sağlanacağı bir oylamayla Trump'ı yeniden başkan seçilmekten men edebilir.

Bu durum, anketlere göre Cumhuriyetçilerin 2024 başkanlık seçimlerinde hâlâ muhtemel favori adayları arasında görülen Trump'ın bu yarışa katılmasını engelleyebilir.*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe'nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/news

Independent Türkçe için çeviren: Onur Bayrakçeken

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU